Ekonomia

Podstawowe pojęcia z zakresu inwestowania pieniędzy na lokatach bankowych

Choć lokaty bankowe cieszą się większą niż kiedykolwiek popularnością, nadal wiele osób nie potrafi zrozumieć pojęć i formalności, które towarzyszą zakładaniu takiego rachunku. Dla wszystkich tych, którzy gubią się w finansowych definicjach przydatny okazać może się poniższy poradnik dotyczący szeroko pojętego oszczędzania na lokatach.

Oprocentowanie lokaty pozwala przewidywać nam zysk jaki osiągniemy inwestując pieniądze. Jak można się spodziewać im wyższe, tym większa korzyść dla naszego budżetu. Nie możemy jednak założyć, że wpłacając tysiąc złotych zarobimy określony w umowie procent od tej kwoty, ponieważ lokaty podlegają opodatkowaniu. Tak zwany podatek Belki, swoją nazwę zawdzięcza osobie, która wpadła na pomysł, by również oszczędzanie i inwestowanie przez mieszkańców kraju generowało finansowe korzyści dla państwa. Kolejnym interesującym terminem jest okres trwania lokaty. To czas, na który decydujemy się zamrozić swoje środki, by po jego upływie cieszyć się przychodami płynącymi z oprocentowania. Na rynku bankowym funkcjonują najróżniejsze rodzaje lokat. Od tych najkrótszych trwających zaledwie miesiąc, po kilkuletnie zapewniające zyski z nie tylko wpłaconej kwoty ale również kapitalizacji odsetek. Im dłuższy czas trwania lokaty, tym więcej pieniędzy zarobimy na inwestycji tego typu.

Ranking lokat bankowych to zwyczajowa nazwa dla tabeli, w której porównano warunki otwierania lokat w różnych bankach. Standardowo znajdują się tam informacje o oprocentowaniu, okresie trwania lokaty oraz wysokości ubezpieczenia. Takie zestawienia bez problemu znajdziemy w internecie i najczęściej są one na bieżąco aktualizowane, by pokrywać się z aktualnymi ofertami banków. Porównanie lokat pomocne jest szczególnie dla tych klientów, którzy nie mają czasu odwiedzać kolejnych instytucji a chcą mieć pewność, że zdecydują się na najlepszą ofertę. Niektóre z dostępnych na rynku lokat są automatycznie ubezpieczone. Dla klienta oznacza to właściwie tyle, że w przypadku bankructwa placówki nie straci on powierzonych jej środków. W każdej transakcji finansowej to bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Niemal co tydzień media częstują Polaków opowieściami o nierzetelnych partnerach inwestycyjnych, którzy roztrwonili pieniądze powierzone mu przez nieostrożne osoby.

Warto więc poczekać dłużej z podjęciem decyzji, niż decydować się na ofertę, której nie jesteśmy w stanie sprawdzić ani skontrolować. Niestety wiele osób zapomina o tym fakcie i skuszeni szybkim i dużym zyskiem w rzeczywistości tracą oszczędności swojego życia. Idealnym wyjściem z takiej sytuacji może okazać się założenie kilku lokat, każdą w innej placówce. Takie rozwiązanie opłacalne jest jednak jedynie dla klientów z dużymi oszczędnościami, dla których bezpieczeństwo transakcji powinno być szczególnie ważne.

Dodaj komentarz