Budownictwo

Panele podłogowe do salonu jako inwestycja na lata

Poszukując odpowiedniej podłogi do naszego salonu czy kuchni często jesteśmy kuszeni ofertami „marketowymi” o mocno atrakcyjnych cenach. Czy aby na pewno warto inwestować w panele podłogowe z niższej półki cenowej? Jakimi cechami powinniśmy się kierować podczas wyboru podłogi do naszych czterech kątów? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Panele podłogowe do salonu

1. Panele podłogowe to inwestycja na lata

Pierwszym czynnikiem wg którego często dokonujemy wyboru paneli podłogowych jest ich cena. W dużych sieciach handlowych takie produkty oferowane są już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Tak niska cena za podłogę do naszego pokoju kusi niesamowicie, ale musimy mieć świadomość tego, iż za niską ceną idzie niska jakość. Tanie podłogi posiadają niską klasę ścieralności np. AC2 co będzie skutkowało szybkim zużywaniem się podłogi. Widoczne będzie to poprzez powstawanie wytartych powierzchni w miejscach najczęściej użytkowanych. Estetyka takiego pomieszczenia ulega wówczas całkowitej degradacji.

Inwestując pieniądze w droższe podłogi zyskujemy produkty znacznie odporniejsze na uszkodzenia i ścieranie. Takie panele podłogowe często służą po kilkanaście lat. Posiadają one często klasę ścieralności AC4 oraz grubość 8 mm co jest już bardzo dobrym wynikiem. Zasada jest taka, że do pomieszczeń o średnim i dużym natężeniu ruchu np. w salonie powinno stosować się właśnie takie rozwiązania. Natomiast w pomieszczeniach użyteczności publicznej (sklepy, urzędy, itp.) powinniśmy zastosować panele o klasie ścieralności AC5 i najlepiej o grubości 10 mm.

2. Wybierz dekor paneli odpowiedni to pomieszczenia

Montaż paneli podłogowych jest to czynność, którą wykonujemy raz na kilka, jeśli nie na kilkanaście lat. W związku z tym, wybór odpowiedniego dekoru podłogi musi być na tyle odpowiedni, aby pozwolił nam w przyszłości zmienić kolor ścian lub wzór tapety tudzież innych dodatków.  Zatem przed ostateczną decyzją najlepiej dobrać sobie całą kolorystykę pomieszczenia oraz ew. kierunek rodzaju wzornictwa na ścianach. Dzieki takiej koncepcji nie będziemy borykali się w przyszłości z problemem nie pasujących pod kątem wizualnym paneli do reszty elementów wykończenia wnętrza.

3. Jakie zastosowanie do konkretnego pomieszczenia

Dotychczas panele podłogowe z uwagi na ich wrażliwość na wilgoć stosowało się głównie w pokojach mieszkalnych oraz przedpokojach. Zasada ograniczająca możliwość montażu paneli w pomieszczeniach gdzie wilgotność przekraczał 70% (są to najczęściej łazienki) nadal ma zastosowanie. Dzięki coraz nowszym zabezpieczeniom przeciw wilgoci, producenci oferują nam już panele, które z powodzeniem możemy montować np. w kuchni dzięki czemu zyskały one jeszcze bardziej na swojej popularności.

Dodaj komentarz