Okulary rowerowe – czy warto?
Wśród rozmaitych akcesoriów oferowanych przez sklepy sportowe znajdziemy okulary rowerowe. Wbrew pozorom ich przełożenie na zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy na rowerze jest bardzo duże, w związku z czym warto rozważyć ich zakup. Czym powinniśmy się kierować wybierając takie okulary?
Oczywiście najistotniejszym elementem każdych okularów są szkła, a dokładniej materiał, z których zostały wykonane. Ważne, aby było to tworzywo lekkie i wytrzymałe, odporne na zarysowania oraz wyposażone w filtr chroniący przed oddziaływaniem promieni słonecznych. Nie należy zapominać, że podstawową funkcją okularów rowerowych nie są wcale względy estetyczne, ale ochrona oczu oraz zapewnianie właściwej widoczności w każdych warunkach. Ponieważ nie ma szkieł uniwersalnych, specjaliści zalecają używanie okularów z wymienianymi szybkami. Do jazdy w upalny dzień najlepiej przydadzą się szybki ciemne lub tzw. fotochromowe (czyli przyciemniające się w reakcji na ostre światło), w dni pochmurne i deszczowe lepiej korzystać z szybek przezroczystych, zaś na jazdę we mgle najlepsze będą zwiększające kontrast szkła pomarańczowe lub żółte. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, że ewentualne uszkodzenie szybek nie zmusza nas do wymiany całych oprawek. Jeżeli dużo jeździmy i jesteśmy skłonni zainwestować w okulary rowerowe większą sumę, powinniśmy się zdecydować na okulary Cromatec, które automatycznie, w ciągu kilku sekund, zmieniają kolor w odpowiedzi na zmianę światła. Wysokiej jakości szybki okularowe będą nie tylko odporne na zarysowania, ale także na zaparowanie oraz gromadzenie się kropelek wody.
Dla komfortowej jazdy niebagatelne znaczenie ma także konstrukcja oprawek w naszych okularach. Tutaj także kluczową rolę gra materiał: dobre okulary będą bardzo elastyczne, a ich ścisłe przyleganie do naszej głowy nie powinno nam przeszkadzać. Co ważne, powinien być to materiał niewywołujący alergii. Okulary zazwyczaj konstruuje się tak, aby nie spadły nam z nosa, niemniej warto rozważyć zakup modelu ze specjalną gumką. Prawdziwą zmorą wielu okularników są okulary zsuwające się po nosie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby nasze okulary miały dobre podkładki pod nos. Podkładki gumowe będą lepsze od plastikowych, ponieważ stabilizując okulary nawet w warunkach silnego pocenia się, nie będą równocześnie ranić ani obcierać naszego nosa.
Do niedawna wybór okularów rowerowych stanowił problem dla osób z wadą wzroku, jednakże obecnie producenci wychodzą naprzeciw potrzebom także i tej grupy klientów, włączając do swojej oferty okulary rowerowe z adapterem szkieł korekcyjnych.
Wprawdzie okulary rowerowe nie są tylko kolejnym gadżetem używanym do zaimponowania innym, niemniej ich walorów estetycznych trudno nie doceniać. Dobrze dobrane oprawki będą nie tylko czyniły jazdę bardziej przyjemną, ale także podkreślały naszą urodę. Nawet po odrzuceniu tych mniej funkcjonalnych, wybór nadal będzie przeogromny.