Edukacja

Nuty na pianino – gdzie ich szuakć?

Nuty na pianinoJeśli uczymy się gry na pianinie lub dowolnie innym instrumencie muzycznym, po poznaniu kilku pierwszych prostych melodii, zwykle chcemy zagrać coś całkiem nowego, charakterystycznego, a zarazem powszechnie znanego – melodię, którą lubimy lub którą zawsze chcieliśmy umieć zagrać. Ta naturalna potrzeba doskonalenia własnych umiejętności oraz poszukiwania satysfakcji z nauki gry na instrumentach muzycznych, skłania nas do podejmowania nowych wyzwań i odtwarzania coraz bardzie skomplikowanych dźwięków. Skąd jednak brać nuty do gry lubianych przez nas utworów?

Pierwszym pomysłem będzie zapewne wyprawa do księgarni. W ogólnych księgarniach trudno jednak o znalezienie wielu różnych nut. Jeśli w ogóle uda nam się znaleźć jakiekolwiek nuty na pianino to zwykle będą to zapisy najbardziej charakterystycznych melodii, możliwe że takich, które już zdążyliśmy poznać na wstępie naszej nauki. Nuty na pianino powinniśmy natomiast bez trudu kupić w specjalistycznych księgarniach muzycznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu księgarni nie ma zbyt wiele na rynku i korzystać z nich mogą przede wszystkim te osoby, które mieszkają w dużych miastach – praktycznie tylko tam możemy znaleźć księgarnię muzyczną. Nuty na pianino czasem można wypożyczyć z dobrze zaopatrzonej biblioteki. Jednak podobnie jak w przypadku wspomnianych księgarni muzycznych, tego typu punkty znajdują się głównie w dużych miastach wojewódzkich.

Alternatywą dla tradycyjnych księgarni muzycznych czy wspomnianych bibliotek, jest Internet. Istnieje wiele serwisów tematycznych, które specjalizują się w zbieraniu i udostępnianiu swoim użytkownikom nut na pianino lub na inne instrumenty muzyczne – odpłatnie lub całkowicie za darmo (zależy do konkretnego serwisu). Wielu miłośników „żywej muzyki” prowadzi specjalne blogi, na których zapisuje linie melodyczne do granych przez siebie utworów, co również może być dobrym sposobem na naukę gry nowych melodii. Co ważne, dostęp do tego typu materiałów jest najczęściej bezpłatny i bardzo prosty, dzięki czemu każdy, kto uczy się gry na pianinie może swobodnie rozwijać swoją pasję. Trzeba pamiętać, że nic tak nie poszerza horyzontów jak muzyka klasyczna.

Dodaj komentarz