Społeczeństwo

Nauczyć dziecko mówić prawdę

Nauczyć dziecko dlaczego warto mówić prawdę?

Celem mojej doktryny jest przekonanie dziecka w wieku przedszkolnym, dlaczego nie warto kłamać, jakie są konsekwencje nie mówienia prawdy. Na pierwszym planie stawiam w tym przypadku dziecko, które samo powinno dojść do tej prawdy poprzez zabawę, słuchanie historii i bajek. Samodzielne odkrycie tej prawidłowości pozwoli dziecku na łatwiejsze zrozumienie przyczyn i skutków nie mówienia prawd.

dzieci
dzieci

Dziecko potrafi słuchać

Opowiadanie dziecku o potrzebie mówienia prawdy można rozpocząć już w wieku trzech lat kiedy to uczy się stosować do swoich celów wyobraźnię. Kiedy zauważa, iż nie za każdym razem jest chwalone za to co zrobi, może się przekonać, że czasami, kiedy o czymś nie powie lub opowie niezgodnie z prawdą może uniknąć przykrych dla siebie słów. W trakcie zabawy dzieci uczą się najwięcej. Wobec czego na tym należy skupić ich uwagę. Wraz z rówieśnikami w przedszkolu, rodzeństwem czy też w trakcie zabawy z rodzicami lub opiekunami będzie samo wyciągało wnioski i budowało swoje pojęcie o kłamstwie i potrzebie mówienia prawdy. Wpojenie dziecku prawdy, że kłamstwo jest złe, nie może polegać na przekazywaniu mu wiedzy w rozmowie. Trudno mu będzie to zrozumieć. O wiele prościej przyjmie do wiadomości wiedzę, którą „samo odkryje”.

Dziecko i nauka przez zabawę

Dzieci najchętniej uczą się w trakcie zabawy, przy słuchaniu historii czy też bajek z morałem. Jak doprowadzić dziecko do samoistnego wyciągnięcia wniosku, że mówienie prawdy bardziej się opłaca? W trakcie słuchania w grupie dzieci opowieści o zwierzątku, które nie mówiło prawdy, każde z nich słucha. Po zakończeniu czytania bajki, ale jeszcze przed morałem każde z dzieci wyraża swoją opinię na temat tego czy zwierzątko zrobiło dobrze, kiedy chcąc zwrócić na siebie uwagę pozostałych członków stada, niepotrzebnie podnosiło alarm, o grożącym mu niebezpieczeństwie, oraz o skutkach tego gdy faktycznie pomocy potrzebowało. Dzieci następnie same dochodzą do wniosków. Poszukują przykładów z życia i dopasowują je do słuchanych wcześniej opowieści.

Mówmy prawdę i tego samego oczekujmy

Mówienie prawdy, łączy się z odpowiedzialnością za czyny jakich człowiek się dopuszcza. Kiedy człowiek nie ma poczucia konieczności prawdomówności, rodzą się konflikty, oraz problemy. Im wcześniej dziecko zostanie przekonane, a przy tym poprowadzona zostanie jego edukacja w taki sposób, iż samo dojdzie do wniosku, że kłamstwo się nie opłaca, tym prawdopodobieństwo, że w wieku dorosłym będzie korzystało z tej wiedzy będzie o wiele większe z korzyścią dla niego samego i dla jego otoczenia.

Dodaj komentarz