Narzędzia ogrodnicze sposobem na szczęście
Stare chińskie powiedzenie mówi „jeżeli chcesz być szczęśliwy, załóż swój ogród”. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ własny kawałek zieleni pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Jednak posiadanie ogrodu to spory wysiłek. Pielęgnacja roślin wymaga poświęcenia czasu i dużo pracy zwłaszcza jeżeli są to rośliny delikatne, jedno lub dwuroczne.
Najistotniejszą sprawą jest jakość gleby, ponieważ w jałowej ziemi wyrosną jedynie chwasty. Najlepsze do użyźniania są nawozy, które raz zastosowane stopniowo uwalniają składniki, dzięki czemu kwiaty będą równomiernie odżywione przez cały sezon. Co ciekawe, niektóre kwiaty reagują na typ nawozu zmieniając swoją barwę. W ten sposób można bawić kolorami, np.: hortensji. Efekt takich kombinacji bywa zaskakujący i niecodzienny. Do większych powierzchni , jak trawniki, zostały stworzone specjalne wózki, dzięki którym nawóz jest rozprowadzany równomiernie i w odpowiedniej dawce. Dobrze nawożona ziemia jest oczywiście świetnym miejscem do rozwoju wszelkich niepożądanych gości. Chwasty trzeba koniecznie zwalczać specjalnymi preparatami, aby nie zabierały innym roślinom cennych minerałów. Jeżeli nie chcemy używać środków chemicznych (np.: ze względu na dzieci) pozostaje stare pielenie. Praca nieprzyjemna i czasochłonna, ale pozbawiona chemii.
Żadna praca w ogródku nie będzie możliwa bez dobrze wyposażonego zaplecza. Do pielęgnowania ulubionego kawałka zieleni potrzebne będą narzędzia ogrodnicze, które umożliwią sprawną pracę. Narzędzia należy dobrać do własnych potrzeb, ponieważ sami najlepiej wiemy, jak nasz ogród ma wyglądać i jaki zakres prac trzeba wykonać. Jedno jest pewne- każdy ogródek ma trawnik, który trzeba przycinać co kilka dni. Przed koszeniem trawnika trzeba sprawdzić stan kosiarki i w razie potrzeby naostrzyć noże. To zaoszczędzi czas i prąd, ponieważ nie będzie potrzeby powtarzania całego procesu koszenia.
Drzewa również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie wystarczy posadzić i zapomnieć- drzewa owocowe i krzewy obdarzą nas plonami tylko wtedy, gdy będą również systematycznie nawożone, przycinane i odpowiednio zabezpieczane na zimę.