Motoryzacja

Naprawa samochodu – osiedlowy warsztat czy autoryzowany serwis?

Odwiedziny warsztatu samochodowego to przykra konieczność, z którą styka się praktycznie każdy kierowca i to niezależnie od tego czy jeździ autem zupełnie nowym, czy też mocno wyeksploatowanym „zabytkiem”. Po pierwsze, każdy kierowca musi przecież dokonywać okresowych przeglądów pojazdu. Po drugie, systematycznie wymieniać olej silnikowy i inne płyny techniczne w aucie, a przecież nie każdy potrafi poradzić sobie z tym we własnym zakresie. W końcu po trzecie, właściwie każdemu kierowcy przytrafi się przynajmniej raz w życiu jakaś drobna awaria auta, a konieczność wymiany nawet najmniejszej części samochodowej może nas zwyczajnie przerosnąć.

części samochodoweW takich sytuacjach wybieramy się do warsztatu samochodowego. Teraz stajemy przed wyborem. Czy udać się do warsztatu, który polecił nam jakiś znajomy, czy też pojechać do autoryzowanego warsztatu obsługującego pojazdy określonej marki? W pierwszym przypadku zwykle za usługę i części samochodowe zapłacimy zdecydowanie mniej. W drugim przypadku mamy pewność, że dostaniemy części firmowe, a usługę wykonają mechanicy znający się na specyfice danego typu pojazdów. Warto wspomnieć, że w przypadku nowych samochodów odwiedziny w autoryzowanym serwisie są niemal obowiązkowe (chodzi o okresowe przeglądy auta) – dzięki temu podtrzymujemy gwarancję na wiele elementów, w tym na karoserię czy układy mechaniczne.

Skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu będzie wskazane wtedy, gdy nasz samochód wciąż pozostaje objęty gwarancją producenta lub gdy koszt naprawy będzie pokryty w całości przez ubezpieczyciela. W przypadku samochodów starszych, lepiej poszukać oszczędności i naprawić samochód, w jakimś sprawdzonym osiedlowym warsztacie. Za części samochodowe zapłacimy pewnie nieco mniej, choć wciąż będą to części firmowe (mniejsza prowizja). Mniej powinniśmy zapłacić również za samą usługę, co w zasadzie jest pewne. Ostateczna decyzja powinna zależeć jednak od naszych własnych doświadczeń. Jeśli nie mamy przekonania co do umiejętności lokalnych mechaników, nie przekonuje nas również jakość samochodowych części oferowanych przez miejscowe warsztaty, lepiej nieco dopłacić i zdać się na pomoc autoryzowanego serwisu.

Dodaj komentarz