Materiały i szaty liturgiczne w kościele katolickim.
Kościół katolicki przez wiele wieków kroczył przez przeróżne etapy, nawet czasem dość krwawe. Jednak pragnąłbym skupić się nad ołtarzem i ich przemianami w czasie tylu stuleci. W okresie romańskim ołtarze wznoszone były nie tylko w prezbiterium, ale w dodatku w nawach bocznych. Na ogół zwykłe obrusy haftowane wystarczały do tego, aby właściwie przygotować taki ołtarz do przeprowadzenia modlitw lub mszy. Atrakcyjnym epoką jest renesans, gdzie konstruowano ołtarze baldachimowe. Jak przystało na ten okres, można przy takim ołtarzu znaleźć sporo rzeźb oraz malowideł. Po drugim Soborze Watykańskim księża katoliccy wszystkie msze prowadzą twarzom do wiernych, niemniej jednak w kościołach protestanckich, księża nadal odprawiają nabożeństwa tyłem do ludzi.
Co to jest poczta sztandarowa?
Podczas wielu uroczystości kościelnych, a szczególnie w czasie procesji możemy zauważyć kolumnę osób niosących sztandar. Można nie zdawać sobie sprawy, że ta grupa ludzi niejednokrotnie są zrzeszeni z pocztą sztandarową. Głównymi znakiem rozpoznawczym tych osób są czerwono-białe szarfy przepasane przez ramie oraz białe rękawiczki. Istotne jest, że podczas mszy członkowie poczty sztandarowej nie mają obowiązku do klękania, ani nie wykonują żadnych gestów. Jedynymi komendami obowiązującymi pocztę sztandarową są baczność oraz spocznij.
Producent szat liturgicznych nie ma łatwej pracy.
Jak każdy z nas się już przekonał, że księża mają rozległy wachlarz ubiorów specjalnych na każdą możliwą uroczystość religijną oraz świecką. Producent szat liturgicznych nie ma przyjemnej pracy, ponieważ rozmaitość oraz kolorystyka produktów powodują, że mają masę roboty. Można się zastanowić jaki jest cel tak różnorodnej garderoby osób duchownych? Po pierwsze szaty liturgiczne pozwalają określić funkcję jaką pełni kapłan. Jednak najistotniejszym zadaniem szat liturgicznych jest wyrażanie ważności danej uroczystości.