Zdrowie

Leki na alergie – rodzaje

Alergia to bardzo dokuczliwa choroba. Szczególnie wiosną daje ona się we znaki milionom alergików. Polega ona na patologicznej odpowiedzi tkanek na oddziaływanie różnych substancji. Substancje, które wywołują te reakcje nazywane są alergenami.

Leki na alergię

Czynnik zewnętrzny nie jest sam w sobie niebezpieczny dla organizmu, to układ immunologiczny uczestniczy w reakcjach alergicznych. Objawy alergii mogą być bardzo różne, od pieczenia i łzawienia oczu, katar, kaszel, wysypkę, świąd, po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Dlatego nie można zaniedbywać objawów alergii i warto leczyć ją farmakologicznie. Leki na alergie dostępne są w aptekach także bez recepty, jednak warto, szczególnie w ostrych przypadkach alergii, skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie preparaty. Nie warto leczyć się samemu, specjalistyczna pomoc zawsze jest wskazana.
Leki na alergię mają na celu przede wszystkim złagodzenie objawów. Nie likwidują one niestety przyczyny choroby, jednak doraźne ich stosowanie w przypadkach alergii jest konieczne. Do najczęściej stosowanych grup leków na alergię należą leki przeciwhistaminowe. Tego typu leki uniemożliwiają połączenie uwolnionej histaminy z receptorem, co wyzwoliłoby reakcje biologiczne. Leki te mają działanie przeciwzapalne. Obecnie na rynku pojawiły się także leki na alergie przeciwhistaminowe II generacji, które nie posiadają prawie żadnych działań ubocznych, co znacznie zwiększa komfort podczas ich stosowania. Do leków na alergię pierwszej generacji zaliczyć możemy klemastynę i prometazynę, do leków drugiej generacji na przykład bilastynę, azatydynę czy loratadynę. Inne typy leków na alergię to leki przeciwleukotrienowe, glikokortykosteroidy czy kromony. Odpowiedni typ leczenia dobierze na pewno lekarz. Poza wymienionymi typami leków bardzo ważna jest także adrenalina. Jest to lek ratujący życie w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, które mają bardzo poważne problemy z alergią i u których istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu, powinny nosić przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Inne leki na alergię to wszelkiego rodzaju maści, kremy, krople do oczu czy nosa. Pozwalają one na uporanie się z bardzo uciążliwymi objawami alergii.

Innym sposobem leczenia alergii a czasami jej całkowitego pozbycia się jest odczulanie. Odczulanie jest proces, który wymaga czasu. Polega ono na podawaniu dawki alergenu, poczynając od bardzo małych dawek i stopniowe ich zwiększanie. Metoda ta pozwala na odwrażliwienie, gdyż przeciwciała reagujące z alergenem ulegają podczas odczulania zmianie.

Dodaj komentarz