Kultura

Krótka historia pianina

Pianino jest instrumentem klawiszowym, którego zasada działania opiera się na młoteczkach uderzających w poszczególne struny. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych instrumentów ze względu na przyjmne brzmienie.
Za pierwszego konstruktora fortepianu (który ma sporo cech wspólnych z pianiniem) uważa się Bartolomeo Cristoforiego, który w 1709 roku zbudował mechanizm młoteczkowo- strunowy. Jednak to Jan Schmidt na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku zbudował pierwsze pianino.

nutyZ czasem pojawiła się modyfikacja, która ulepszyła dzieło Cristiforiego. W 1826 roku Wornum wymyslił rozwiązanie, które jest stosowane po dziś dzień- inne, niż wówczas nachylenie strun i modyfikacja podstawki pod nuty na pianino. Co ciekawe, instrument ten długo nie mógł zdobyć popularności, ponieważ muzycy wciąż wybierali nieco starszy fortepian. Siła przyzwyczajenia długo brała nad nimi górę. W końcu jednak ludzie zorientowali się, że owy nstrument ma wiele zalet, przede wszystkim poprawne brzmienie i małe gabaryty w porównaniu z fortepianem. Od tego momentu zaczęła się masowa sprzedaż zarówno samego instrumentu, jak i nut na pianino. W Polsce ich produkcją zajmowały się zakłady w Kaliszu, Lublinie oraz „Legnicka Fabryka Fortepianów i Pianin”.

Współczesne pianino różni się nieco od jego pierwotnej wersji. Instrument ten posiada aż trzy pedały, z czego każdy ma nieco inne przeznaczenie. Prawy pedał służy do wyraźnego przedłużania dźwięków i jest jednym z naczęściej używanych. Środkowy wycisza uderzenia młoteczków poprzez opuszczenie między młoteczki a struny specjalnej powłoki filcowej. Dzięki temu dźwięki są wytłumione a cała melodia zyskuje na delikatności. Lewy pedał również przedłuża czas trwania poszczególnych dźwięków, jednak nie w tak znaczącym stopniu, jak w przypadku prawego. Nuty na pianino jasno opisują melodię i wymuszają stosowanie pedałów.

Obecnie najczęściej kupowane są cyfrowe wersje instrumentów klawiszowych. Jednak żaden z nich nie jest w stanie oddać charakterystycznego dla prawdziwego pianina brzmienia. Mimo wszystko, one także mają mnóstwo zalet- dodatkowe funkcje zmieniające dźwięki, cyfrowy wyświetlacz nut na pianino, niższą cenę, mniejsze gabaryty. Wielu muzyków jednak pozostaje wiernymi starym, drewnianym instrumentom, które trzeba stroić i konserwować. Zgodnie twierdzą, że to właśnie lekko dudniące, czasem niedoskonałe brzmienie i stare nuty na pianino na podpórce wprowadzają ten ulotny, niesamowity nastrój, którego niesposób odtworzyć przy pomocy instrumentów elektronicznych.

Dodaj komentarz