Edukacja

Krok po kroku – jak mądrze wybrać uczelnię

Wielu młodych ludzi tuż po ukończeniu szkoły średniej zadaje sobie i całemu światu pytanie – co teraz? Czym się zająć, czemu się poświęcić, gdzie się udać? Wydaje się, że większość skłania się dzisiaj ku podjęciu studiów, stopniowemu uniezależnieniu się od rodziców i zmierzaniu ku pełnej sukcesów karierze zawodowej. Jak jednak wybrać spośród licznych szkół wyższych, żeby być zadowolonym? Czy uczelnie wyższe zawsze mają, co nam zaoferować?

Krok 1 – kim chciałbym być?

Kluczowa kwestia, jaką należy rozwiązać przede wszystkim z samym sobą, ale też z rodziną i przyjaciółmi, zamyka się w prostym pytaniu – kim chciałbym być za 15 lat? Gdzie siebie widzę, co chcę osiągnąć, jak ma wyglądać moje życie? Kiedy już dotrzemy w swoim umyśle do wyrazistej wizji dorosłego, kroczącego po drodze sukcesów ja, trzeba koniecznie zadać sobie pytanie – jak to osiągnąć? Jakie kompetencje musimy nabyć, czego się nauczyć, z czym się zmierzyć, gdzie się sprawdzić?

Krok 2 – gdzie na studia?

Jeśli stwierdzimy, że do osiągnięcia zawodowego, a co za tym idzie – ogólnego życiowego spełnienia potrzebne nam wyższe wykształcenie, kolejnym krokiem będzie decyzja, co chcielibyśmy studiować i jakie uczelnie bierzemy pod uwagę. Ważna jest także refleksja nad kilkoma najbliższymi latami w naszym życiu – czy chcemy wyprowadzić się z rodzinnego domu, wyjechać do innego miasta czy raczej odpowiada nam miejsce, w którym żyjemy i chętnie zostaniemy tu jeszcze przez jakiś czas? Ci z nas, nieliczni szczęśliwcy, którzy od dawna wiedzą, jaka uczelnia jest dla nich idealna, mają ten krok już za sobą…

zdj uczelnie

Krok 3 – uczelnie i ich oferty

Następnie koniecznie musimy się zorientować, czy nasz wymarzony kierunek znajduje się w aktualnej ofercie wybranych przez nas uczelni. Ale to nie wszystko – warto sprawdzić, jak przedstawia się program wybranego przez nas kierunku studiów przygotowany przez inną placówkę edukacyjną. Może okaże się, że inna szkoła wyższa oferuje większą liczbę godzin interesującego nas przedmiotu? Może zaproponuje nam wykład marzeń, którego w ogóle nie uwzględniono w innej szkole wyższej? Albo przedstawi program bardziej koncentrujący się na niezwykle istotnych zajęciach praktycznych?

Krok 4 – porozmawiaj z absolwentami

Kiedy wiemy już, gdzie chcielibyśmy złożyć dokumenty, nie można zapomnieć o niezwykle ważnym etapie – rozmowach z absolwentami wybranych przez nas uczelni. Oni, doświadczeni, wiedzą najlepiej, jak wygląda kształcenie w danej szkole wyższej, na co zwraca się uwagę, co mogłoby zostać przeprowadzone lepiej, jak wygląda prawdziwa, nie biuletynowa uczelniana rzeczywistość… Oczywiście, każdy postrzega to zupełnie indywidualnie, ale warto skonfrontować różne punkty widzenia i wypracować własną opinię o uczelni jeszcze przed podjęciem na niej edukacji.

Dodaj komentarz