Ekonomia

Koszty jakie poniesiemy przy zaciąnięciu kredytu gotówkowego

Kredyty są najpopularniejszą formą szybkiego pozyskiwania funduszy na planowane, bądź nieplanowane wydatki. Szeroki wachlarz bankowych produktów daje klientom duży wybór w tej kwestii, jednak największym powodzeniem cieszą się kredyty gotówkowe. Zanim jednak zdecydujemy się na jedną z ofert, warto wiedzieć, że tego typu kredyty jak każde inne prócz pozytywów posiadają także swoje negatywne strony. Należy zdawać sobie z nich sprawę, aby nie popaść w niepotrzebne zadłużenia.Kredyty gotówkowe - oferty

Całkowity koszt kredytu

Bardzo ważnym czynnikiem, na jaki należy zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego jest jego całkowity koszt. Wszystkie pożyczki działają na tej samej zasadzie i kredytobiorca podpisując umowę z bankiem zobowiązuje się do zwrócenia w określonym czasie nie tylko pożyczonej kwoty, ale także odsetek przewidzianych w umowie. Dodatkowo porozumienia kredytowe zawierają konieczność opłacenia prowizji, czy wykupienia specjalnych ubezpieczeń kredytu, oraz inne opłaty przewidziane przez bank. To wszystko zawiera się w całkowitym koszcie kredytu i na to należy zwrócić szczególną uwagę, by później nie zostać zaskoczonym dodatkowymi opłatami.

Prowizja i ubezpieczenie

Prowizje i ubezpieczenia produktów bankowych często mają decydujący wpływ na stan portfela kredytobiorcy, szczególnie jeśli jest on niedoinformowany i zaskoczony kolejnym niespodziewanym wydatkiem. W kwestii prowizji należy wiedzieć, ż nie może być ona wyższa niż 5% wartości całego kredytu, i może być pobierana jednorazowo podczas załatwiania wszelkich formalności, lub rozłożona na raty i doliczona do sumy comiesięcznych zobowiązań, jednak wówczas klient będzie musiał płacić podwójne odsetki osobno za kredyt i osobno za prowizję.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego doliczane do sumy zobowiązań wobec banku ma na celu ochronę klienta przed nieprzewidzianymi kłopotami w spłacie. Jeśli z jakichś przyczyn nie będzie on zdolny do dalszego spłacania zaciągniętego zobowiązania, wówczas rolę tą przejmie ubezpieczyciel.

Wskaźnik RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w skrócie nazywana RRSO, jest kolejnym ważnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu gotówkowego. Wskaźnik ten uwzględnia wszelkie pobierane przez bank opłaty na poczet prowizji, ubezpieczeń i innych kosztów manipulacyjnych, a także oprocentowanie oraz wartość samej pożyczki i wykazuje całkowity koszt kredytu jaki będzie musiał ponieść klient, jeśli zdecyduje się na tą konkretną ofertę. RRSO jest zatem bardzo dobrym współczynnikiem do porównywania ofert różnych banków i na podstawie całkowitych kosztów kredytowania ułatwia wybór korzystniejszych produktów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytów gotówkowych oraz sprawdzić koszty z nimi związane, sprawdź portal najtanszy-kredyt.net – tutaj znajdziesz aktualne rankingi ofert oraz przydatne porady.

Dodaj komentarz