Biznes

Kontrola dostępu NFC – przyszłość?

Co się może stać, jeśli zapomnimy kluczy lub zatrzaśniemy się w mieszkaniu? Każdemu z nas pewnie zdarzyło się kiedyś zgubić klucze i prewencyjnie trzeba było wymienić zamki w domu.

Producenci zamków i nowych rozwiązań wychodzą temu wyzwaniu naprzeciw. Jest już w Polsce rozwiązanie pozwalające na zablokowanie i uruchomienie klucza, zmieniając jego wewnętrzne oprogramowanie. Jednak producenci telefonów komórkowych przy współpracy z firmami odpowiedzialnymi za systemy kontroli dostępu, poszli jeszcze dalej.

Kontrola dostępu – nowoczesne technologie

Czym jest kontrola dostępu wykorzystująca technologię NFC w telefonach komórkowych? Jest to nowe rozwiązanie, które dopiero pojawiło się niedawno na rynku i będzie niedługo dostępne również w Polsce. Początkowo technologia NFC miała być wykorzystywana przede wszystkim w systemach płatności. Szybko jednak to rozwiązanie znalazło zastosowanie w kontroli dostępu i innych systemach identyfikacji osób. Technologia NFC umożliwia  otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia kluczy. Dzieje się tak dzięki specjalnemu oprogramowaniu i zastosowaniu odpowiedniej nakładki na zamek. Systemowy klucz w komórce można przekazywać innym osobom zdalnie lub blokować klucz, jeśli chcemy uniemożliwić danemu delikwentowi dostanie się do mieszkania. Czyż to nie idealny sposób na kontrolę dostępu osób do naszego mieszkania, domu czy też miejsca pracy?

Drugim rozwiązaniem już obecnym w Polsce jest kontrola dostępu na zasadzie zwykłych czytników, które odczytują klucz systemowy np. z karty zbliżeniowej, breloka czy opaski. Niektóre systemy identyfikacji osób wykorzystują również rozwiązania biometryczne – kontrolują dostęp osób do pomieszczenia weryfikując je, na podstawie odcisków palców, układu żył krwionośnych czy też geometrii twarzy.

Podsumowując – zbliżamy się do chwili gdy klucze i karty pójdą w zapomnienie i będą reliktem przeszłości. W przyszłości wystarczy telefon komórkowy np. umieszczony w zegarku na naszym nadgarstku, wyposażony we wszystkie potrzebne nam funkcje. Tak więc minimalizacja zasobów i wymiarów jest na coraz większym poziomie zaawansowania. Być może już za parę lat dzięki postępowi technologii i nauki zobaczymy nowoczesne systemy kontroli dostępu, które będą wykorzystywały kod DNA czy inne bardziej zaawansowane metody do identyfikacji osób.

Dodaj komentarz