Ekonomia

Konta bankowe a oferowane przez banki dodatki

Rynek kont bankowych w ostatnich miesiącach dynamicznie się zmienia. Powodem jest stagnacja na rynku i zbyt niskie wpływy bankowe pochodzące z kredytów bankowych i produktów inwestycyjnych. Z tego powodu banki coraz chętniej wprowadzają opłaty związane z prowadzeniem rachunku bankowego. Rekompensują je jednak możliwością ich wycofania przy wypełnieniu określonych warunków, choćby systematycznych wpływów na konto, oraz ofertą atrakcyjnych produktów oszczędnościowych, tj. lokaty bankowe, powiązanych bezpośrednio z rachunkiem bieżącym.

Warunki bezpłatnych kont bankowych

W ostatnich miesiącach zmniejszyła się dostępność bezpłatnych kont bankowych. Wiele banków decyduje się na wprowadzenie opłat za prowadzenie rachunku oraz użytkowanie przypisanej do rachunku karty debetowej. Opłaty te oczywiście nie cieszą klientów, ponieważ po ich zsumowaniu w skali roku okazuje się, że banki za obsługę konta pobierają nawet 200 czy 300 zł. Spora część banków decyduje się jednak na wprowadzenie warunków umożliwiających zniesienie opłaty. Wśród nich znajdują się regularne wpływy na konto bankowe oraz regularne użytkowanie karty debetowej. Wpływy na konto najczęściej posiadają podaną minimalną granicę kwotową, choćby w wysokości 1 tys. lub 2 tys. zł. Co istotne, kwota ta nie może być przelewana z rachunku właściciela zlokalizowanego w innej instytucji. Korzystanie z karty debetowej posiada wytyczne w postaci miesięcznych limitów transakcyjnych, dotyczących kwoty zakupów, bądź ich liczby.

Dodatki do kont bankowych

bank w Polsce(250x250)W celu uatrakcyjnienia ofert płatnych lub warunkowo bezpłatnych kont bankowych, banki wprowadzają dla nich cały szereg interesujących dodatków. Wśród nich znajdują się np. systemy zwrotów poniesionych kosztów, np. w formie zwrotu pewnej wartości kwoty, jaka została wydana na opłaty rachunków bieżących, w tym czynszu i energii. W innych przypadkach zwrot może dotyczyć kwot wydanych przy użyciu karty płatniczej, bądź wydatków poniesionych na paliwo.

Bardzo interesujące są również możliwości powiązania konta bieżącego z produktami oszczędnościowymi. Powiązanie to stosuje się zarówno w przypadku kont oszczędnościowych, jak i poprzez atrakcyjne lokaty bankowe. Produkty te posiadają wówczas znacznie ciekawsze warunki, w tym bezpłatne prowadzenie i wyższe oprocentowanie lokat i kont. Najlepsze konta oszczędnościowe i najlepsze lokaty są jednak często krótkoterminowe, po czym przechodzą ponownie w standardowo oferowane wartości.

Nie tylko lokaty i konta są wiązane do rachunków bieżących. Umowy wiązane mogą dotyczyć również produktów inwestycyjnych, choć są to rzadsze przypadki.

Najsilniej jednak wiążącymi umowami mianuje się umowy kredytowe. Zazwyczaj posiadanie rachunku bieżącego ułatwia uzyskanie kredytu w wybranym banku, głównie na posiadaną historię bankową, której nie ma konieczności sprawdzania. Często kredyty posiadają również bardziej atrakcyjne warunki, np. niższą marżę, dzięki czemu są tańsze. W pewnych sytuacjach możliwe jest również uzyskanie wyższego kredytu, choć zdolność kredytowa nie do końca na taki pozwala.

Metody stosowania dodatkowych, atrakcyjnych produktów oszczędnościowych oraz kredytów są coraz szerzej stosowane, ze względu na wzrost konkurencyjności ofert bankowych.

Dodaj komentarz