Motoryzacja

Kombinezony motocyklowe – klasyczne czy nowoczesne.

 Strój typowego motocyklisty jednoznacznie kojarzy się z klasyczną skórzaną kurtką, skórzanymi spodniami lub wytartymi jeansami. Taki obraz kształtowany w społecznej świadomości głównie przez kino amerykańskie, w zasadniczej mierze nie odbiega od współczesnych realiów. Faktycznie duża grupa motocyklistów wciąż korzysta wyłącznie z kombinezonów stworzonych w oparciu o naturalne materiały, takie jak skóra bydlęca – przykład to doskonałej jakości kombinezony marki Dainese, które w większości przypadków powstają właśnie na bazie naturalnej skóry zwierzęcej, bydlęcej lub cielęcej.

daineseWspółczesna technologia pozwoliła jednak na stworzenie takich materiałów, które wprost idealnie nadają się do projektowania kombinezonów motocyklowych. Strojów bezpiecznych, oddychających, a jednocześnie chroniących przed wiatrem, zimnem i wodą. W związku z tym, obecnie rośnie także grupa motocyklistów, którzy porzucają klasyczne kombinezony, na rzecz zdecydowanie lżejszych i bardziej przewiewnych kombinezonów wykonanych z materiałów sztucznych, takich jak cardura, carbolex czy taslan.

Materiały sztuczne, w odróżnieniu od klasycznej skóry, mogą być wyposażone w szereg dodatkowych cech – pozwala na to nowoczesna technologia materiałowa. Dzięki nim zyskują specjalne właściwości, niezwykle praktyczne w odniesieniu do strojów dla motocyklistów. Mogą być na przykład powlekane teflonem, który jest materiałem wysoce ognioodpornym – tego typu rozwiązanie spotykane jest chociażby w kombinezonach marki Dainese. Dodatkową zaletą materiałów sztucznych, jest możliwość stosowania w kombinezonach specjalnych wstawek materiałowych o podwyższonej gęstości. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić większy poziom bezpieczeństwa motocykliście, chroniąc ciało w miejscach szczególnie narażonych na otarcia i uszkodzenia.

Oczywiście zwolennicy naturalnej skóry również mogą korzystać z nowoczesnych technologii. Coraz więcej firm, m.in. wspomniana już wcześniej marka Dainese, oferuje klasyczne kombinezony skórzane wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia wykonane z wspomnianych materiałów sztucznych. Taka kombinacja pozwala na podniesienie komfortu użytkowania kombinezonów, przy jednoczesnym zachowaniu ich charakterystycznego wyglądu.

Dodaj komentarz