moda

Kolczyki dla dziewczynki

Kolczyki dla dziewczynki w wieku 8 miesięcy – czy to dobry pomysł? W minione wakacje wszystkie portale plotkarskie opisywały nowe zdjęcia brazylijskiej modelki Gisele Bundchen z jej 8-miesięczną córeczką. Na zdjęciach wyraźnie widać, że dziewczynka ma kolczyki w uszach. Zdjęcia wywołały burzliwą debatę. Jedni wyrażali oburzenie nazywając czyn Bundchen „okrucieństwem”, inni tłumaczyli, że nie ma w nim nic dziwnego, ponieważ wczesne przekłuwanie uszu małym dzieciom jest w Ameryce Południowej powszechnym zwyczajem.

Kolczyki dla dziewczynki – tak czy nie?

Problem ten nie dotyczy jednak wyłącznie Ameryki Południowej, ponieważ moda na piercing staje się coraz bardziej popularna także w Ameryce Północnej i Europie, gdzie wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Zwolennicy piercingu twierdzą, że małe dzieci nie odczuwają wielkiego strachu w związku z przekłuciem uszu, a ból z nim związany nie jest większy od tego odczuwanego przy okazji szczepień. Rodzice dziewczynek (bo z reguły chodzi o kolczyki dla dziewczynki) z przekłutymi uszami motywują swoje decyzje względami estetycznymi, chęcią oszczędzenia dziecku bólu w przyszłości (bo i tak prędzej czy później sobie przekłują), a także potrzebą odróżnienia dziewczynek od chłopców, co w wieku niemowlęcym często nie jest łatwe. Przekłuwanie uszu jest zazwyczaj wykonywane bez znieczulenia, ponieważ igła anestezjologa byłaby bardziej bolesna od igły kosmetyczki przekłuwającej ucho.

kolczyki dla dziewczynki

Z kolei wśród argumentów podnoszonych przez przeciwników omawianych zabiegów najczęściej pojawia się zarzut o znęcanie się nad dziećmi, naruszanie ich nietykalności osobistej oraz narażanie ich na trwałe uszkodzenia ciała i ryzykowanie zakażeniem. Istotnie, układ odpornościowy u małych dzieci jest jeszcze bardzo słaby i łatwo u nich o infekcję. Wobec tego mając małe dziecko z przekłutymi uszami musimy zwracać szczególną uwagę na jego higienę, co może być bardzo trudne, zważywszy na fakt, iż niemowlęciu nie wytłumaczymy, że nie powinno drapać się w miejscu przekłucia. Miejsca poddane tego typu zabiegom często wywołują swędzenie, a ręce małych dzieci bardzo szybko się brudzą. Przeciwko przekłuwaniu uszu dziewczynkom w tak wczesnym wieku przemawia także możliwość wystąpienia alergii na metale, z których wykonana jest biżuteria. Dlatego rodzice powinni się poważnie zastanowić, czy kolczyki dla dziewczynki to najlepszy prezent dla kilkumiesięcznego dziecka.

 

Dodaj komentarz