Kilka porad dla osób budujących się
Moment rozpoczęcia budowy domu to sprawa, którą warto dokładnie przemyśleć. Inwestycja domu jednorodzinnego to przecież inwestycje na długie lata dlatego źle wykonany czy też zaprojektowany dom będzie nam sprawiał problemy później przez długie długie lata. Warto dlatego poznać kilka ciekawych informacji i wskazówek, które dotyczą zarówno etapu jeszcze przed budową a także spraw już wykończeniowych.
Budowanie bez zezwolenia?
Na początek informacje o budowie bez zezwolenia. Czy to możliwe? Otóż wydaje się, że tak ponieważ Rząd przyjął już założenia zmiany w całym prawie budowlanym. Główną zmianą, która jest najbardziej istotna to zniesienie wymogu pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego! Otóż wystarczy tylko zgłoszenie czyli tak jak obecnie w przypadku niewielkich domków. Oczywiście jest wiele dodatkowych zmian i zastrzeżeń, które będą dotyczyć tych zmian w prawie budowlanym jednak póki co jest jeszcze za wcześnie by dokładnie wszystko omówić.
Projekty energooszczędne i pasywne
Kolejna kwestia to rozważenie nowoczesnych projektów domów energooszczędnych lub nawet pasywnych. O co w tym chodzi? Oczywiście o oszczędności związane z późniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Otóż w całym „życiu” domu 80% kosztów to koszty związane z eksploatacją i dogrzewaniem itp. a nie koszty budowy i materiałów! dlatego warto zapoznać się z rozwiązaniami energooszczędnymi i z projektami domów energooszczędnych. Taki dom potrafi zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło około 2-3krotnie a w przypadku domów pasywnych nawet 8krotnie!
Okna energooszczędne
Słów kilka teraz o energooszczędności. Otóż nawet w tradycyjnym domu możemy zrobić coś co sprawi, że zmniejszymy koszty na ogrzewanie. Najprostszym rozwiązaniem będzie wymiana okien na te właśnie energooszczędne czyli o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła. Otóż większość ciepła ucieka albo przez źle zaprojektowane ściany albo przez okna gdzie tworzą się tzw. mostki termiczne. Jaki wsp. przenikania ciepła powinien być już uznany za rozsądny? Otóż najlepiej gdy współczynnik ten nie przekracza dla całego okna około 0,8 W/m2K. Warto wiedzieć, że każdy producent musi na opakowaniu okien podać dokładnie jaki współczynnik okno posiada.