Zdrowie

Kiedy człowiek nie może spać, czyli problem bezsenności

senW dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na bezsenność. Czasami chodzi o to, że ludzie po prostu jednej nocy czy podczas kilku nocy nie mogą zasnąć. Taki stan jest nazywany bezsennością krótkoterminową i zazwyczaj wywołany jest zbyt dużym stresem lub nawarstwieniem się różnego rodzaju emocji w ciągu dnia. Kiedy jednak czynniki te przestają działać, znika także sam problem. Zdarza się jednak, i to niestety coraz częściej, że ludzie skarżą się na bezsenność przewlekłą. Mówi się o niej, jeśli problemy ze snem utrzymują się ponad trzy tygodnie.

Taki stan może świadczyć o różnego rodzaju poważnych problemach zdrowotnych i nie należy go w żadnym wypadku lekceważyć

Wśród przyczyn bezsenności przewlekłej najczęściej podawanych przez lekarzy są między innymi korzystanie ze środków psychoaktywnych, zaburzenia centralnego ośrodka nerwowego lub schorzeń ogólnoustrojowych. Oczywiście bezsenność jest schorzeniem, które przede wszystkim może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Poprzez niemożność zaśnięcia o odpowiedniej porze, człowiek nie jest w stanie także obudzić się rano, by zdążyć na przykład do pracy. Dodatkowym problemem jest tutaj także rozkojarzenie i ogólne zmęczenie. Jednak, jak podkreśla Tomasz Berezowski z portalu Drogapozdrowie.pl, bezsenność może mieć także negatywne skutki dla zdrowia człowieka. Przede wszystkim brak odpowiedniej ilości snu każdej doby może skutkować ogólnym osłabieniem organizmu, który nie ma czasu na właściwą regeneracje. Przez to osoba borykająca się z problemem bezsenności narażona jest na spadek ogólnej odporności organizmu a przez to także na zachorowania na takie choroby, jak choćby grypa czy przeziębienie. Jednak najnowsze badania medyczne wykazały także, że przewlekła bezsenność może prowadzić także do depresji oraz innych zaburzeń psychicznych.

Pozostaje jednak pytanie, czy bezsenność da się wyleczyć?

Niezależnie od tego, z jaką formą bezsenności ma się do czynienia, przy leczeniu tej choroby konieczne jest przestrzeganie kilku zasad składających się na tak zwaną higienę snu. Przede wszystkim należy unikać drzemek w ciągu dnia, trzeba starać się kłaść o tej samej porze. Należy także unikać czytania czy oglądania telewizji w łóżku, ale dbać o to, by było ono miejscem, które kojarzy się wyłącznie ze spaniem. W uzasadnionych przypadkach można także sięgnąć po środki farmakologiczne. Przyjmowanie leków powinno jednak odbywać się pod nadzorem lekarza i wyłącznie według jego dokładnych wskazówek.

Dodaj komentarz