Sport

Jak ważne są buty i spodnie do biegania?

pol_il_buty-do-biegania-damskie-ADIDAS-ADISTAR-BOOST-19992Do tego, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym organizmem oraz bardzo dobrym samopoczuciem, potrzebne są trzy rzeczy: zdrowa, pełna warzyw i owoców dieta, odpowiednia dawka nie zmąconego niczym wypoczynku oraz w miarę regularne uprawianie jakiegokolwiek sportu (szachy i brydż się nie liczą). Wszyscy o tym doskonale wiedzą, bo to wiedza bardzo w dzisiejszych czasach promowana – dlatego coraz więcej osób decyduje się na zmianę przyzwyczajeń i zaczyna uprawiać sporty. Początkujący sportowcy wybierają
dość szeroki wachlarz dyscyplin – od tenisa, przez fitness aż po piłkę nożną, ale zdecydowanie najpopularniejszą dyscypliną pozostaje „zwykłe” bieganie. Swoją popularność bieganie zawdzięcza temu, że jest najłatwiej dostępną dyscypliną sportową – nie potrzeba do niej ani zorganizowania sobie towarzyszy, ani też zakupu specjalistycznego sprzętu – a przynajmniej nie na początku. Aby zacząć biegać, wystarczy ubrać nieco luźniejszy strój, wyjść z domu i postawić pierwszy krok. Tylko tyle!

Bieganie jest jednak jednym z tych zajęć, które bardzo szybko potrafi wciągnąć człowieka. Większość biegaczy, kiedy raz już zacznie, nie może już przestać biegać. Bieganie staje się pasją, a biegacz chce pokonywać kolejne swoje granice i bariery, biegnąc jeszcze dalej, w jeszcze krótszym czasie, jeszcze częściej… Oczywiście to nic złego – wręcz przeciwnie, coraz intensywniejsze treningi biegowe mają zbawienny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Takie „poważniejsze” bieganie wymaga już odpowiednich przygotowań, nie można już bowiem stosować sprzętu, który przy odpowiednio zwiększonych obciążeniach organizmu może doprowadzić do kontuzji. Pierwszym zakupem powinny być buty dopasowane do naszej stopy i sposobu biegania, koniecznie wyposażone w system amortyzujący z prawdziwego zdarzenia.

Buty biegowe są dość oczywistym zakupem i prędzej czy później pojawią się w szafie każdego zapalonego biegacza. Co dalej jednak? Doświadczeni miłośnicy biegania polecają, by zaraz po zakupie profesjonalnych butów zainwestować w… spodnie do biegania. Okazuje się, że przy dłuższych dystansach do szewskiej pasji potrafią doprowadzić najmniejsze niedoskonałości stroju, a otarcia i odparzenia są plagą miłośników biegania. Plagą, która może nie tylko zakończyć się wykluczającą chwilowo ze sportu kontuzją, ale również poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Aby zabezpieczyć się przed tymi cierpieniami, zaawansowani biegacze, zaraz po zakupie odpowiednich butów, inwestują w spodnie biegowe. Spodnie takie są dość obcisłe, nie krępują jednak ruchów biegacza i, co bardzo ważne, „oddychają” – dzięki czemu nie jest w nich ani za gorąco, ani za zimno, a skóra się nie odparza. W takich spodniach i w odpowiednich butach można skupić się wyłącznie na przyjemności płynącej z biegu i na dobre zapomnieć o całym świecie.

Dodaj komentarz