Turystyka

Jak spędzić czas w Lublinie ?

Lublin to nie tylko ważny ośrodek uniwersytecki, piękne Stare Miasto i liczne instytucje kulturalne. Miasto nazywane jest polską Jerozolimą, nie bez powodu. Niegdyś mieszkało tu bardzo wielu Żydów, a na ulicy można było częściej usłyszeć język jidysz niż polski. Należy sobie bowiem uświadomić, że przez wieku swej burzliwej historii, Lublin był ważnym centrum kultury żydowskiej i wydarzeń związanych z holokaustem.

Kultura żydowska

Warto zagłębić się w te karty historii Lublina, które są tyleż pasjonujące, co przerażające, gdyż właśnie na przedmieściach tego miasta mieścił się dawny obóz koncentracyjny w Majdanku. Ale zacznijmy od początku. By poznać najważniejsze miejsce związane z kulturą żydowską w Lublinie, należy spędzić w mieście kilka dni.

Przykładowy program wycieczki

Proponujemy nocleg w jednym ze znakomitych lubelskich hoteli, które świadczą usługi na najwyższym poziomie. Ale już pierwszego dnia wycieczki z samego rana opuszczamy hotel, by udać się na plac zamkowy, niegdyś dawną dzielnicę żydowską, która była bardzo gęsto zabudowana. Stamtąd w kierunku Starego Miasta biegła dawniej ulica Szeroka i właśnie tam rozprzestrzeniała się wokół zamku tętniąca życiem dzielnica żydowska.

lubelska starówka

Okres okołowojenny

W okresie międzywojennym przedstawiciele tej wiary i kultury zamieszkiwali Lublin w dużych ilościach. Jednak podczas II wojny światowej w zamku założono więzienie, gdzie przetrzymywano Żydów, którzy nie chcieli nosić opasek z gwiazdami Dawida, które niejako piętnowały ich na tle społeczeństwa. Podczas poznawania arkanów historii żydowskiej w Lublinie odwiedzimy także najstarszy w Polsce cmentarz żydowski, czy jedyną synagogę, która nie została zniszczona podczas ostatniej wojny światowej.

 

Majdanek koło Lublina

Zwiedzanie Majdanka powinno się odbywać drugiego dnia, po nocy spędzonej w hotelu, by móc w spokoju i skupieniu zobaczyć miejsce kaźni tysięcy ludzi. Jak widać Lublin jest miastem o bardzo bogatej historii, również związanej z Żydami, o której wiele osób może nie zdawać sobie sprawę. Dlatego też wycieczka do tego niezwykłego miasta na pewno nas zaskoczy.

Dodaj komentarz