Ekonomia

Jak skutecznie wybrać efektywną lokatę bankową?

Skuteczny wybór właściwej lokaty powinien opierać się o wcześniejszą analizę oferty banków oraz czynników rynkowych, które w bliskiej lub dalszej przyszłości mogą zaważyć nad zyskownością lokaty. Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać to czego tak naprawdę oczekujemy. Wiadomo, że każdy inwestuje swoje oszczędności, aby je pomnażać. Jednak lokaty różnią się od siebie wzajemnie nie tylko samym oprocentowaniem, ale jego typem oraz okresem trwania umowy. Jak więc wybrać tę najodpowiedniejszą dla nas lokatę?

Ranking lokat czyli zestawienie najlepszych ofert

ranking lokatNajlepszym sposobem, który jest powszechnie wykorzystywane przez potencjalnych inwestorów przy wyborze lokaty są rankingi lokat. Takie zestawienie pozwala na porównanie lokat wśród ofert, które są w danym momencie dostępne na rynku lokat bankowych. Tego typu zestawienia pojawiają się przeważnie raz w miesiącu. Ranking pozwala na śledzenie oferty banków, bez udawanie się bezpośrednio do nich, lub przeglądanie ich oferty online. Zestawienie przedstawia informacje o najlepszych lokatach krótko i długoterminowych – o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Dzięki temu rozwiązaniu wybór lokaty staje się znacznie łatwiejszy.

Jak wiadomo najlepsza lokata to lokata, która generuje zyski od kapitału. Pochopny wybór może być powodem małej zyskowności przy niepotrzebnie długim okresie zamrożenia środków. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza analiza ofert oraz śledzenie samych prognoz rynkowych.

Wybór rodzaju oprocentowania lokat

Lokaty z samego swego założenia są zakładane po to, aby generować zyski z włożonych oszczędności. Dlatego kluczowym czynnikiem, który decyduje o wzroście odsetek od kapitału jest oprocentowanie lokaty oraz pośrednio długość jej trwania i ty oprocentowania. Określenie wszystkich tych czynników i porównanie z aktualnym rankingiem lokat jest rozwiązaniem, które pozwala na wybór tej najwłaściwszej lokaty. Należy oczywiście podjąć decyzję, która forma oprocentowania będzie dla nas lepsza. Czy będzie to bardziej stabilne oprocentowanie stałe lokaty, czy oprocentowanie zmienne. To drugie jest mniej stabilne i stanowi pewną formę ryzyka. Oprocentowanie zmienne jest podatne na czynniki rynkowe. Z racji tego możliwe są wyższe zyski od prognozowanych, ale również i niższe. Wszystko zależy od sytuacji na rynku finansowym w okresie trwania umowy o lokatę.

rankinglokatbankowych.com.pl – tutaj znajdziesz rzetelny i aktualny ranking lokat bankowych. Wejdź i porównaj oferty banków.

 

Dodaj komentarz