Budownictwo

Jak radzić sobie w przypadku pożaru?

pożar i postępowaniePożar może zdarzyć się zawsze może wybuchnąć w każdym miejscu, nie jesteśmy w stanie go wyeliminować zupełnie a nawet gdy żaden sprzęt nas nie zawiedzie to zawsze zostaje czynnik ludzki, który to w większości wypadków jest słabym ogniwem i ku nieszczęściu popełnia błąd. Każdy z nas powinien to zrozumieć. Jest to niezwykle niebezpieczny żywioł. Dlatego ogromnie istotne jest regularne przeprowadzanie nadzorów które mają na celu opracowanie najskuteczniejszych oraz najszybszych metod na wyprowadzenie ludzi i mienia z miejsca, w którym powstał pożar.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego

Niezwykle ważne w tym przypadku jest zapoznanie się z właściwą lekturą, jaką jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Aczkolwiek instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest tylko jednym z z szczegółów bezpieczeństwa p.poż w obiekcie. Sama instrukcja ppoż jest tylko opracowaniem. Najważniejsze jest aby z instrukcją zapoznał się każdy pracownik wykonujący pracę w obiekcie.

Teraz nasuwa się pytanie jak sprawić aby wszyscy zapoznający się z instrukcją przyswoili sobie te informacje przynajmniej w niewielkim stopniu. Dobrym wyjściem będzie zapoznawanie pracowników podczas obowiązkowych kursów przeciwpożarowych. Dzięki temu, iż personel będzie wyuczony zwiększa się szansa że w momencie ewakuacji wszystko będzie szło bez problemu. Szkolenia przeciwpożarowe znacznie pomagają w zgraniu zespołu, pracowników. Dodatkowo systematycznie przeprowadzane szkolenia pozwalają w ogromny sposób skrócić czas w którym ewakuujemy ludzi, jeżeli wystąpi realne zagrożenie, co także nie jest bez znaczenia.

Należy również mieć na uwadze żeby szkolenia pożarowe były organizowane przez osoby, które posiadają doświadczenie. Ma to olbrzymie znaczenie zarówno pod względem prawnym jak i praktycznym. Tylko tacy szkolacy zdołają porządnie przeprowadzić szkolenie i przygotować szkolących się do poprawnego postępowania w przypadku powstania pożaru. Kolejnym zagadnieniem jaki należało by poruszyć jest ewakuacja pracowników i rzeczy cennych z budynku. Istotne informacje związane z ewakuacją znajdują się w instrukcji pożarowej.

Dodaj komentarz