Ekonomia

Jak oszczędzają klienci polskich banków?

Polacy stają się z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej zamożni. Ma to ogromny wpływ na wzrost podejmowanych inwestycji, a co za tym idzie – powiększenie ofert inwestycyjnych. Są wśród nich między innymi: obligacje, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne czy kontakty terminowe. Jednak najpopularniejsze pozostają lokaty bankowe. Szacuje się, że około 48% wszystkich inwestycji klientów indywidualnych ulokowana jest właśnie tam. Już sam ten fakt pozwala się domyślić, że jest to dobre i bezpieczne rozwiązanie; warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety.

Co to jest lokata?

oszczędzanieLokata jest rodzajem umowy między klientem a bankiem, której głównym założeniem jest przekazanie przez klienta pewnej sumy pieniężnej bankowi na określony czas. Skutkuje to otrzymaniem wynagrodzenia w postaci odsetek. Odsetki, w zależności od lokaty, mogą być wypłacane w systemie miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Zazwyczaj jest tak, że im dłużej trwa jednorazowe trzymanie pieniędzy w banku, tym stopa oprocentowania jest wyższa. W przypadku większości lokat naliczone odsetki dodaje się do kwoty znajdującej się na koncie bankowym.

Porównanie lokat pozwala wybrać opcję, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Można zatem wymienić:

  • lokatę terminową – uważaną za najbardziej popularną,
  • lokatę jednodniową – gdzie kapitalizacja odsetek odbywa się w trybie dziennym,
  • lokatę nocną – skierowaną głównie do przedsiębiorców, gdzie środki podlegają oprocentowaniu w nocy,
  • lokatę progresywną – dającą możliwość dopłacania środków,
  • lokatę dynamiczną – pozwalającą dowolnie wypłacać środki,
  • lokatę call – która określa minimalną kwotę,
  • lokatę negocjowaną – skierowaną do zamożnych klientów,
  • lokatę rentierską – pozwalającą na otrzymanie odsetek już w momencie wpłacenia pieniędzy,
  • e-lokatę internetową – zawieraną za pomocą internetowego systemu bankowego, charakteryzującą się wyższym oprocentowaniem.

Aby osiągnąć największy zysk z korzystania z lokat bankowych, warto kierować się:

  • wysokością oprocentowania – od niej wszak zależy wysokość naszych zysków,
  • długością trwania lokaty – jeżeli planujemy w niedalekiej przyszłości większe wydatki, warto wybrać krótkoterminową (np. 3 miesiące, 9 miesięcy, 1 rok). Gdy natomiast odkładamy pieniądze na emeryturę, czy planujemy przyszłość dziecka, warto założyć lokatę długoterminową,
  • częstotliwością kapitalizacji odsetek – im jest ona częstsza, tym lepiej,
  • dodatkowymi warunkami banku – mogą one być dla nas niekorzystne, dlatego warto je dokładnie przeanalizować.

Jedną z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jest możliwość wycofania kapitału bez straty odsetek. Jest to oferta spotykana coraz częściej, jednak warto się upewnić, że bank ją zapewnia. Bywa, że zamrożone pieniądze są nam pilnie potrzebne, jednak nie chcemy rezygnować z zysku, a tym bardziej narażać się na niepotrzebne kary. Jest wiele ofert, które pozwalają korzystać z umieszczonego na lokacie kapitału. Są mniej opłacalne, jednak znacznie bardziej bezpieczne. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.

Alternatywą dla lokat, która również jest bardzo dobrym sposobem oszczędzania, jest założenia konta oszczędnościowego. Posiada ono praktycznie te same wady i zalety, z tą tylko różnicą, że zgromadzone na koncie środki są przez cały czas do naszej dyspozycji. Konsekwencją tego jest zmniejszenie stopy procentowej, a co za tym idzie – mniejszy zysk.

Dodaj komentarz