Ciekawostki

Czy gotowanie próżniowe odmieni postrzeganie branży gastronomicznej?

Gotowanie w próżni staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w branży gastronomicznej. Ludzie chcą płacić i poszukują możliwości spróbowania ulubionych produktów w odświeżonych, bezpiecznych dla zdrowia wersjach. Gotowanie sous vide to jedna z ciekawszych, kulinarnych opcji.

Niestandardowe gotowanie połączone z naukowymi podstawami

Metodę gotowania sous vide opisał Benjamin Thompson w roku 1799, jednak jej praktyczne wykorzystanie nastąpiło wraz z rozwojem nowoczesnej technologii. Najwięcej restauracji „próżniowych” można spotkać na terenie Stanów Zjednoczonych. Kochają ją też Francuzi. W tej kategorii gotowania potrawa praktycznie nie zmienia swojego wyglądu. Gotowanie wyzwala jednak lepszy smak, omija udział konserwantów. Kucharz nie potrzebuje też wielkiej ilości przypraw. Niestety największa przeszkoda w uruchomieniu restauracji to koszt urządzeń do gotowania próżniowego. Inwestycja wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Oczywiście ceny urządzeń nieustannie spadają, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw pracuje nad wskazywaną technologią. To zdecydowanie jedna z najzdrowszych technik przyrządzania posiłków, w której nie występuje tracenie wartości odżywczych produktu zapakowanego próżniowo. W gotowaniu nie występują duże straty energetyczne, dlatego inwestycja w sprzęt szybko się zwraca.

Jak wygląda w praktyce proces gotowania próżniowego?

Sous vide

Produkt spożywczy wprowadzony do worka próżniowego pozbawia się całkowicie tlenu. Do każdego produktu gotowanie próżniowe wskazuje perfekcyjną temperaturę podania. Należy ją koniecznie utrzymać. Po pewnym czasie wyjmuje się danie z worka i optymalnie podaje. Nie jest to zatem specjalnie skomplikowana procedura. Sous vide opiera się na pasteryzacji. Bardzo rzadko temperatura gotowania osiąga temperaturę wrzenia. Rybę gotuje się, np. w temperaturze do sześćdziesięciu stopni Celsjusza, a drób do siedemdziesięciu. Potrawy, co interesujące nie tracą aromatu, a wszelkie soki zostają w próżniowym pojemniku. To wywołuje ekstremalne przeżycia smakowe.

Nowości przyjmują się na rynku i zaskakują nowoczesnych konsumentów

Gotowanie to sztuka, a sous vide łączy ją dodatkowo z technologią, konkretnymi założeniami naukowymi. Tradycyjne sposoby gotowania po prostu się nudzą. Klientom w nowoczesnym restauracjom trzeba proponować coś nowego, ambitnego, a sous vide to właśnie perfekcyjny pomysł prowadzący do sukcesu komercyjnego przedsięwzięcia gastronomicznego. Czy wykorzystasz wskazane korzyści praktycznie?

Dodaj komentarz