Rozrywka

Gitary elektryczne dla początkujących

Każdemu, kto zasmakował w muzyce rockowej, przynajmniej raz przeszedł przez myśl zakup gitary elektrycznej. Rynek gitar jest jednak ogromny, ceny wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a w sieci aż roi się od reklam zachwalających modele poszczególnych producentów.

gitary akustyczneNawet w ofercie jednego producenta znajdziemy gitary elektryczne mocno różniące się pod względem materiału wykonania i konstrukcji, a w konsekwencji także pod względem tego najważniejszego – czyli jakości brzmienia. Kiepski model całkowicie zniechęci nas do grania, a takich jest na rynku bardzo dużo. Dlatego nie będzie przesady w stwierdzeniu, że dla laika taki zakup jest jak wypłynięcie na ocean. Jaką zatem gitarę powinien kupić początkujący gitarzysta?

Kilka wskazówek

Pierwsza wskazówka jest nieco kontrintuicyjna – lepiej poszukać gitary używanej. Powód jest prosty: za cenę nowej gitary można kupić o klasę lepszą używaną gitarę, która nie straci już na wartości, o ile tylko jest nieuszkodzonym, solidnym modelem. A jeśli gitara była używana przez 2-3 lata i wciąż jest sprawna, to prawdopodobieństwo jej zepsucia jest minimalne. Za nowymi gitarami może przemawiać ładny wygląd (brak śladów użytkowania, zarysowań, etc.), ale w przypadku instrumentu najważniejsze jest brzmienie i wygodna grania. Wygląd jest sprawą trzeciorzędną.

O ile nie jesteśmy wiernymi zwolennikami jednego gatunku muzyki, nie powinniśmy kupować modelu specyficznego dla jednego gatunku – lepiej sięgnąć po coś bardziej uniwersalnego. Przykładowo fan bluesa zapewne będzie marzył o Stratocasterze, ale nie jest to najlepsza gitara do grania utworów heavymetalowych. Oznaką uniwersalności pozwalającej na granie różnych gatunków rocka na jednej gitarze jest rozkład tzw. humbuckerów – najlepiej, jeśli ma ona dwa podwójne i jeden pojedynczy.
Kontrowersyjną kwestią jest wybór mostka: stały czy ruchomy? Tanie gitary elektryczne z ruchomym mostkiem słabo trzymają strój, dlatego na mostek tremolo lub Floyd Rose warto się decydować jedynie wtedy, gdy gitara jest z nieco wyższej półki.

Przedział cenowy gitar elektrycznych

Oczywiście dla wielu początkujących gitarzystów bardzo ważne będzie kryterium ceny. Z pewnością nie ma sensu kupowanie gitary tańszej niż za 300zł, ponieważ szybko zniechęci nas ona do grania. Jeśli nie stać nas na nic więcej, lepiej kupić gitarę klasyczną. Przyzwoite gitary elektryczne kosztują 600-800zł. W tej cenie znajdziemy najtańsze modele firm Ibanez, Cort, Epiphone, Jackson, Squier, Schecter, Washburn i innych. Podstawowe rzeczy, na które trzeba sprawdzić przed zakupem to: czy gitara stroi, czy gryf jest prosty, czy progi nie są wytarte, jaka jest wysokość strun nad gryfem (jakość samych strun ma mniejsze znaczenie, bo i tak podlegają regularnej wymianie).

Dodaj komentarz