Działania pod czyjąś marką, czyli jak wybrać franczyzę
W ostatnim czasie jak grzyby po deszczu powstają mikro firmy, które chcą zawojować globalny rynek. Ludzie starają się oferować różnego rodzaju usługi i produkty, którymi mogliby zrewolucjonizować daną branżę. Niestety często dalekosiężne plany okazują się być nieosiągalne i małe firmy upadają. Jest na to sposób – franczyza.
Czym jest franczyza?
To bardzo proste, jednymi słowy franczyza, to prowadzenie działalności pod czyjąś marką. Zwykle franczyzodawcami są firmy, które mają światową renomę. Dzięki temu każdy komu uda się otworzyć własną działalność pod znaną marką może być pewien, że od razu zyska sobie klientów. Firm, które na świecie udostępniają własną markę jako franczyza można by liczyć na pęczki. Ale wiele z nich wymaga niestety dużych nakładów finansowych. W końcu za sukces trzeba płacić. Są jednak też takie franczyzy, gdzie nie trzeba zbyt wiele płacić, a zyskać można naprawdę sporo. Dlatego też, zanim cokolwiek zechcemy tworzyć w kierunku własnej działalności gospodarczej, powinniśmy się zastanowić w jakiej branży chcieliby pracować i czy na danym terenie, gdzie chcą uruchomić działalność franczyzową nie istnieje już podobna firma.
Czy warto od razu myśleć o franczyzie, a nie tworzyć własnej marki?
Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć. Ludzie, którzy chcą podbijać światowe rynki z własnymi pomysłami muszą liczyć się z tym, że osiągnięcie globalnego sukcesu jest trochę jak wygrana w totolotka. Największe powodzenie mają Ci, którzy mają innowacyjne pomysły, które mogłyby zrewolucjonizować daną branżę. Wówczas łatwiej o sponsorów, o rozgłos i tym podobne. Ci, którzy nie mają ciekawych pomysłów powinni raczej zastanowić się na działalnością franczyzową. Może to przynieść im większe zyski i to w szybszym tempie. Franczyza nie pozwala co prawda zaistnieć z własnym wachlarzem produktów czy usług, ale na pewno łatwiej jest zarobić duże pieniądze.
Wybór działalności zależy od Ciebie. Pamiętaj, dobry pomysł nie zawsze musi być sukcesem. Natomiast sprawdzony pomysł rzadko bywa porażką.