Biznes

Dlaczego nie warto spóźniać się z ratą kredytu?

Bardzo wielu z nas spłaca kredyty, wielu również ma więcej niż jedno zobowiązanie wobec banku. Sumy samych kredytów niekiedy są dość wysokie, a przecież dochodzą do tego różnego typu prowizje, ubezpieczenia dodawane do rat, które później trzeba spłacać. To wszystko powoduje nawarstwianie się opłat, z którymi przestajemy sobie radzić. Zaczynają się opóźnienia w spłacaniu kredytu, a bank tylko na to czeka by na nas dodatkowo zarobić.tani kredyt gotówkowy

Kosztowne powiadomienia

Przyczyny spóźniania się z opłatami mogą być przeróżne od zwyczajnego braku środków na koncie, poprzez wyjazdy uniemożliwiające terminową spłatę, na zwykłym niedbalstwie kończąc. Wszelkie spóźnienia z opłatą zaciągniętego kredytu gotówkowego, lub innego zobowiązania są przez banki natychmiast wykorzystywane jako forma dodatkowego zarobku na kredytobiorcy, a te mogą mieć przeróżną formę. Bank może upomnieć klienta sporządzając i przesyłając na jego adres korespondencję informującą o stanie zadłużenia i zaległościach w spłacie rat, może także wysyłać esemesy przypominające i ponaglające płatnika o zaległościach, a także telefonować w tej sprawie. Są także przypadki, w których banki wysyłają z domową wizytą swoich przedstawicieli bezpośrednio do klienta. Wszystkie powyższe formy upomnień mają jedną cechę wspólną. Są kosztowne i koszty te przerzucane są na upominanego kredytobiorcę, który dodatkowo słono płaci za swoje zaniedbania, a bank zarabia.

Wato pilnować terminowych opłat

Suma kosztów powiadomień jakie stosuje bank wobec nieterminowego kredytobiorcy może wynosić sporo powyżej 100 zł, więc aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, warto dbać o terminy opłat i regulować wszystkie zobowiązania w odpowiednim czasie. Tylko wtedy możemy być pewni, że bank nie naliczy żadnych dodatkowych kosztów, oraz że nie będziemy regularnie napominani za własne zaniedbanie, za które i tak przyjdzie nam słono zapłacić. Z pomocą przyjść może ustalenie specjalnej kwoty na rachunku jako zabezpieczenie spłaty rat, oraz ustanowienie automatycznej spłaty zobowiązań ze środków zdeponowanych na rachunku. Warto także pamiętać o tym, żeby z rozwagą zaciągać kredyt gotówkowy, hipoteczny lub inne kredyty. Należ robić to na miarę własnych możliwości finansowych, aby później nie okazało się, że kredytu, który został nam przyznany nie będziemy w stanie spłacić, ponieważ miesięczne raty bądź jego całkowity koszt, wliczając w to prowizje i ubezpieczenia, okazał się zbyt drogi dla naszego portfela.

Dodaj komentarz