Ciekawostki

Decoupage – metoda zdobienia przedmiotów.

Wyszukując interesujących metod zdobniczych w literaturze czy podstawowym źródle współczesnych czasów – Internecie coraz częściej z nas natrafia na tematykę związaną z decoupage. Co się kryje za francuskim słowem „decuper” oznaczającym nic innego jak „wycinać”? Jest to metoda dzięki, której stara, zniszczona rzecz, chociażby drewniany przedmiot po odpowiednim odrestaurowaniu może nabrać niezwykłego wyglądu. Jeżeli będziemy chcieli odnowić lub nadać niepowtarzalnego wyglądu przedmiotom w swoim otoczeniu możemy zdecydowanie zastosować decoupage.

Decoupage

Jest to technika zdobnicza, która polega na naklejaniu specjalną metodą wcześniej przygotowanej powierzchni wybranego przedmiotu. Na ową wybraną powierzchnię przedmiotu przyklejamy w sposób wydawałoby się banalny wcześniej wycięty wzór z papieru czy też serwetki papierowej. Jednocześnie niektórzy stosują zamiennie pojęcie decoupage z techniką serwetkową. Nie muszą to być tylko papierowe dekoracje ale także roślinne, czy materiałowe. Szkatułki, a nawet meble mogą więc otrzymać nowy wygląd dzięki naklejeniu na nie kawałków roślin, liści, kwiatów, ale także materiałów. Decoupage często wykorzystuje papier pochodzący z serwetek obiadowych. Jest on bowiem na tyle cienki, że warstwa lakieru do wyrównania powierzchni nie musi być gruba. Decoupage bowiem wymaga, by na koniec ozdobione przedmioty pomalować bezbarwnym lakierem, aby całość wyglądała jak namalowana, a nie przyklejona, dzięki czemu całość wygląda pięknie i jest na korzyść metodzie decoupage.

decoupage

Nie zawsze jednak położony lakier musi być gładki i błyszczący, tu również można wykorzystać specjalny do tego lakier, mianowicie przedmioty mogą nabrać lekko podniszczonego charakteru, ponieważ stosowany preparat powoduje pękanie powierzchni pomalowanej, nadając jej wygląd starej, naruszonej zębem czasu. Jest to sposób dla tych, którzy nie chcą nowoczesności, a pragną zobaczyć swe rzeczy w wersji pięknej, modnej, a jednocześnie niepowtarzalnej. Dodatkowym atutem jest tu też to, że decoupage nie ogranicza rzeczy do ozdabiania, a daje różne możliwości dekoracyjne, efekt zależy tylko od nas. W dawnych czasach sposób ten określano również „sztuką biedaków”, a dziś jednak można śmiało posłużyć się stwierdzeniem, że jest to sztuka ludzi kreatywnych.

Dodaj komentarz