Motoryzacja

Czym są silniki bezszczotkowe

Zazwyczaj w momencie gdy sami zabieramy się do pewnego rodzaju majsterkowania lub też po prostu chcemy wiedzieć jak pracują i jak wyglądają od wewnątrz nasze sprzęty, pojawia się potrzeba zdobycia nowej wiedzy z zakresu elektroniki. Wiedza ta da nam możliwość na poszerzenie horyzontów i często też znalezienie nowych, często nietypowych rozwiązań, które raz że będą skuteczniejsze, a dwa mogą być nawet tańsze. Jedną z rzeczy która choć nie znana większości laikom, jest czasami idealnym rozwiązaniem są silniki bezszczotkowe.

Silniki bezszczotkowe w niewielkim tylko stopniu różnią się od innych, znanych wszystkim rodzajów napędów. Są to rodzaje silników elektrycznych, które zostają wprawione w ruch dzięki przepuszczeniu przez nie prądu stałego. Od standardowych urządzeń różnią się one tym, że nie ma w nim szczotek. Jest za to tak zwany komutator, który przejmuje rolę wcześniej wymienionych przyrządów. Nie ulega wątpliwości, że silniki bezszczotkowe posiadają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim nie niszczą się one tak szybko jak normalne silniki. Dzięki temu decydując się na taki zakup możemy traktować go jako inwestycję, która zwróci się za jakiś czas. Inwestycją nazwałam go nie tylko dlatego że jest to zakup, na który raz wydając w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzimy, ale i dlatego, że niestety będzie on nas kosztował nieco więcej niż zwykły rodzaj silnika. Drogi jest nie tylko zakup ale i samo stosowanie. Albowiem silniki bezszczotkowe wymagają zainstalowania specjalnych sterowników, co jest dosyć złożonym zadaniem. Jednak gdy już przebolejemy stratę tych pieniędzy będziemy mogli cieszyć się dokładniejszą precyzją, jako że takimi silnikami łatwiej jest sterować. Jeśli zaś chodzi o miejsca gdzie najczęściej stosuje się takie rozwiązania, są to między innymi gramofony, wentylatory komputerowe i samochody na napęd elektryczny.

Silniki bezszczotkowe są stosunkowo nowym wynalazkiem. Jednak jak do tej pory sprawdzają się bardzo dobrze i działają bez zarzutu tam gdzie do tej pory trzeba było stosować technologie starego typu.

Dodaj komentarz