Ciekawostki

Czym jest płyta meblowa?

Kiedyś a dziś

Wykonywanie mebli w przeszłości było prawdziwą sztuką. Rzemieślnicy nad każdym ich fragmentem spędzali bardzo wiele godzin, wybierali możliwie jak najlepszej jakości tworzywa. Wszystko to sprawiało, że meble, jakie wówczas wychodziły spod ich ręki były wręcz niewielkimi dziełami sztuki, a ich jakość była tak wysoka, że niektóre z nich przetrwały nawet do czasów współczesnych w bardzo dobrym stanie.

Produkcja masowa

Mepal_Wood_LogDzisiaj sytuacja przemysłu meblarskiego przedstawia się zupełnie inaczej. Meble są wykonywane masowo, z tanich materiałów, by obniżyć koszty produkcji, a co za tym idzie, również zmniejszyć cenę, wzmacniając tym samym jej konkurencyjność. Ludzie lubią zmieniać swoje otoczenie, które po pewnym czasie po prostu się im nudzi. Wówczas to zmiana mebli najczęściej jest najłatwiejsza, dlatego nikt nie chce inwestować w drogie meble, które po jakimś czasie będzie chciał wyrzucić. Jednym z materiałów więc, które stały się powszechnie używane w przemyśle meblarskim stanowi płyta meblowa.

To właśnie z niej powstaje większość mebli drewnopodobnych. Dla producentów jest to o wiele łatwiejsze w obróbce tworzywo niż naturalny materiał tego rodzaju. Z reguły są to sprasowane z dodatkiem żywicy wióra, które tworzą jednolitą całość. Obecnie płyta meblowa to tak popularny materiał, że stale powstają nowe kolory i wzory. Ich wybór jest naprawdę bardzo szeroki. To pozwala na wykonywanie mebli o różnym wyglądzie. Dzięki temu również klienci mają możliwość swobodnego decydowania o tym, jak ostatecznie będą wyglądały ich meble.

Płyta meblowa jako substytut

Trzeba przyznać, że płyta meblowa to doskonały substytut drewna. Drewno samo w sobie jest z reguły dość kosztowne, płyta to tańsza dlań alternatywa, a ze względu na fakt, że jej budowa jest jednolita nie sprawia żadnych trudności podczas procesu, jakim jest obróbka skrawaniem. Dzisiaj w zasadzie każda firma, jaka zajmuje się produkcją mebli używa takich płyt. Są tańsze niż drewno, a jednocześnie bardziej ekologiczne, ponieważ nie pozwalają na wycinanie lasów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego klimatu.

 

Dodaj komentarz