moda

Czółenka i ich historia

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, czym są czółenka. Otóż jest to damskie obuwie, które ma charakterystyczne okrągłe wcięcie wewnątrz buta. Słupek ma najczęściej wysokość od 5 do 7 centymetrów. Jeśli słupek jest wyższy, to mówimy o szpilkach. Kiedy kwestie pojęcia mamy wyjaśnioną, trzeba przejść do historii tego damskiego obuwia, które w rzeczywistości damskim nie było. Ten rodzaj buta należał do mężczyzn, do służącego. Miało to miejsce w XVI wieku. But miał odkrytą piętę. Służący ze względu na rodzaj swojej pracy musiał mieć buty, które mógł szybko założyć. Aby obuwie było praktyczne i przede wszystkim tanie nie posiadało ani sznurówek, ani klamerek, ani rzemyków. Taki był początek. Na wygodne obuwie kobiety musiały czekać do roku 1920, kiedy Coco Chanel wspólnie z szewcem stworzyła but na niewysokim obcasie z kwadratowym noskiem. Kolejne lata przynosiły zmiany w tego typu obuwiu. Nosek zyskał na zaokrągleniu a obcas został podniesiony kilka centymetrów.

 

Czółenka są ponadczasowe

Nie straciły nic na swojej popularności. Współcześnie czółenka występują w różnorodnych wzorach. Można spotkać buty o różnych wysokościach:

  • Szpilki,
  • Płaskie
  • A la balerinki
  • Koturny

Do czółenek zaliczymy buty, które mają zakryte palce, mają zakryte pięty i boki stóp. Zdarzają się jednak wyjątki, kiedy możemy spotkać odkryte palce lub odkryte pięty.  Czółenka są butami, które można zestawiać do różnych kreacji. Są uniwersalne, ponieważ pasują do wszystkiego. W każdej damskiej szafie powinna stać przynajmniej jedna para, zwłaszcza w kolorze czarnym, ponieważ idealnie nadaje się do małej czarnej, dżinsów czy krótkiej spódniczki. Jednak nie jest to jedyny kolor. Współczesna moda pozwala nam poszaleć kolorystycznie. I ma to też miejsce w butach. Dobrym wyborem będzie zakup czółenek w kolorze cielistym lub blado beżowym.

czółenka

Czółenka czasami podczas niektórych wizyt są nawet wymagane. Na przykład wyjście do opery wymaga od kobiet właśnie założenia takiego obuwia, które ma zakryte palce i pięty. W większości firm biznesowych obowiązują zasady dress codu. I w przypadku kobiet idealnym obuwiem będą czółenka. Współcześnie obuwie pełni ważną rolę w całym stroju. Niedopuszczalne jest by na spotkania przyjść w brudnych butach. Dotyczy to wszystkich spotkań i tych nieoficjalnych i tych służbowych. Kobieta tym bardziej powinna zwracać na to uwagę. Zakurzone lub zabłocone czółenka mogą zniszczyć całą nasza stylizację. O buty należy dbać. Podczas zakupu obuwia można dopytać się w sklepie o pielęgnację. Jeśli buty są dobrej firmy, na pewno w środku pudełka znajdziemy informację o tym, jak należy o buty dbać.

Dodaj komentarz