Czego nastolatki szukają w sieci?
Dziś internet to dla ogromnej rzeszy nastolatków drugi dom. Często świat realny i wirtualny zazębiają się i nawzajem przenikają. Niekiedy jest to dobre, a kiedy indziej bardzo niebezpieczne. Niemniej jednak, aby się dowiedzieć czy trzeba się o swoje dziecko niepokoić czy też nie, należy dokładnie zapoznać się z tym, czego nastolatek w sieci szuka.
Wiedza
Większość rodziców jest przekonanych, że ich dzieci w sieci poszukują przede wszystkim informacji. Wiedza jest im przecież bardzo potrzebna do nauki czy odrabiania lekcji, a tym samym internet nie może im szkodzić. Część nastolatków rzeczywiście sięga po komputer i internet właśnie wtedy, gdy potrzebuje informacji, jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to zaledwie niewielki odsetek wszystkich dzieci serfujących po sieci.
Zabawa
Kolejną rzeczą, poza wiedzą, której szukają nastolatki w sieci jest oczywiście zabawa. Młodzież najczęściej korzysta z możliwości jakie dają gry przeglądarkowe. Jeszcze kilkanaście lat temu, aby móc grać w dobrej jakości grę trzeba było ją kupić, co wymagało sporych nakładów. Dziś jest już zupełnie inaczej. Świetnej jakości gry można znaleźć w internecie i grać całkiem za darmo.
Znajomości
Choć rodzicom, którzy wychowali się bez komputerów i internetu, trudno to zrozumieć, młodzież w sieci szuka również przyjaźni. Młodym ludziom bardzo często brakuje towarzystwa, choć na co dzień obracają się wśród rówieśników. Dziś funkcję trzepaka czy boiska zajęły media społecznościowe. Zamiast rozmów z przyjaciółmi na ławkach przed blokiem są krótkie wymiany zdań w internetowej przestrzeni.
Uwaga internet!
Rodzice, którzy pozwalają nastolatkom korzystać z potężnego medium jakim jest internet z pewnościom nie robią nic złego. Jednakże bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę czy z użytkowania sieci nie wynika coś złego. Bywa bowiem, że poszukiwanie wiedzy w sieci kończy się na stronach o zabarwieniu erotycznym, zabawa opiera się na grach emanujących przemocą, a internetowe znajomości zagrażają zdrowiu psychicznemu, a niekiedy nawet życiu młodych ludzi.