Turystyka

Czechy – przyczyny atrakcyjności turystycznej

Polacy nie są zaskoczeni słysząc o atrakcjach turystycznych Czech, niewielkie państwo graniczące z Polską od południa jest bowiem bardzo popularne jako punkt docelowy krótszych i dłuższych wycieczek. Do niedawna można było odnieść wrażenie, że wizyta w Czechach powinna ograniczyć się do zwiedzania Pragi i narciarskich stoków w zimowych kurortach. Dziś możemy jednak przekonać się o tym, że mają nam one znacznie więcej do zaoferowania.

czechyGdy w grę wchodzi turystyka Czechy nie mają się czego wstydzić, posiadają bowiem zarówno dziesiątki miejsc wartych odwiedzenia, jak i infrastrukturę sprawiającą, że wizyta w tym kraju nie wiąże się z koniecznością kluczenia po polnych drogach lub stania w wielokilometrowych korkach. Imponuje również baza noclegowa dostosowana do potrzeb gości nie tylko w górskich kurortach, ale również w mniej znanych ośrodkach atrakcyjnych ze względu na zabytki architektoniczne i przyrodnicze. Pozytywne wrażenia potęgują spotkania z życzliwą ludnością miejscową, która jest nastawiona pozytywnie do turystów i chętnie wspiera ich wówczas, gdy potrzebują pomocy.
Trudno wskazać na te miejsca w Czechach, które wypada odwiedzić w pierwszej kolejności, niewielki kraj może pochwalić się bowiem wieloma punktami, w których nie może nas zabraknąć. Z całą pewnością jednak na pierwszy plan wysuwa się stolica Czech „złota Praga” już od dziesięcioleci przyciąga bowiem gości z całej Europy. Kolejni turyści zachwycają się przede wszystkim piękną architekturą tego miasta, w którym wpływy czeskie przeplatają się z austriackimi i niemieckimi. Praga jest jednak znana również jako arena ważnych wydarzeń kulturalnych, nie ma więc przesady wówczas, gdy zalicza się ją do grona najważniejszych stolic Europy.

Nie jest to przy tym jedyny ośrodek miejski, którego nie powinien przegapić turysta trafiający do Czech, również inne miasta zachwycają bowiem swoim pięknem. Tu na szczególną uwagę zasługuje Brno cieszące się z dumnego tytułu stolicy Moraw, na uwagę zasługuje jednak również Ołomuniec nazywany często perłą na zielonej poduszce i zachwycający wielbicieli baroku oraz Pilzno będące najważniejszym ośrodkiem zachodnich Czech.

Wielu rodaków z pewnością nie trafiłoby jednak do Cech, gdyby nie przyroda będąca jednym z największych skarbów naszych południowych sąsiadów. Pierwszym celem wycieczek z Polski były przecież ośrodki zlokalizowane w górach, wielokrotnie mogliśmy bowiem przekonać się o tym, że Czesi, znacznie lepiej niż Polacy, potrafią wykorzystać potencjał, jaki posiadają Karkonosze. Rzeczywiście, miejscowości turystyczne zlokalizowane w tym paśmie górskim zachwycają tym, że są dostosowane do potrzeb najbardziej nawet wymagających turystów, a coś dla siebie mogą znaleźć w nich zarówno miłośnicy sportów zimowych, jak i osoby czerpiące największą satysfakcję z możliwości odbywania spacerów po górach. Nie możemy jednak zapominać o tym, że Czechy słyną również z uzdrowisk, które dziś wypełnione są zarówno przez sanatoria, jak i hotele SPA. Za najbardziej popularne uznawane są Karlovy Vary znane między innymi dzięki popularnemu festiwalowi filmowymi, miłośnicy aktywnego wypoczynku w otoczeniu wspaniałego mikroklimatu mają jednak prawo liczyć na znacznie większy wybór miejscowości, w których mogą się zatrzymać.

Dodaj komentarz