Rolnictwo

Ciągniki Valtra, Kubota i Case IH na start

Producenci ciągników rolniczych nie ustają w prezentowaniu nowości. Wśród tych, które pokazały w ostatnich tygodniach coś nowego, jest Case IH, Kubota i Valtra – trójka całkowicie różnych, bardzo wyrazistych marek. Co mają do zaproponowania?

Kubota – nie tylko mikrociągniki

KubotaKubota dotychczas słynęła przede wszystkim z małych ciągników rolniczych, mikrociągników, traktorów ogrodniczych i sadowniczych. W zeszłym roku ogłosiła plany ekspansji – zbudowania nowej fabryki we Francji, w której powstawałyby pojazdy o większej mocy (produkcja ma ruszyć już w 2015 r.). Na naszym polskim gruncie Kubota jest też jedyną marką, która w 2013 r. nie odnotowała strat w sprzedaży nowych ciągników. Przeciwnie – wzrost jej sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł aż 87,8%, a ciągnik sadowniczy L5040 zajął trzecie miejsce wśród najpopularniejszych modeli (po dwóch Zetorach – 80 Major i 90 Proxima).

Na targach Agrotech Kubota zaprezentowała duże stoisko z aż trzynastoma maszynami. Wśród nich były dwa nowe modele: M6060 i M7060, lecz nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się wspomniany już L5040. Według przedstawicieli firmy najpopularniejszy wśród odwiedzających przedział mocy to 90-110 KM.

Valtra – nie tylko traktory leśne

Valtra to fińska marka kojarząca się z traktorami leśnymi oraz ciągnikami „szytymi na miarę”, czyli możliwością zamówienia modelu o konkretnych parametrach. Valtra to także ciągniki przegubowe o zwiększonej zwrotności, które obecnie powracają w modelach Direct serii N (N123, N143 i N163). Modele te są obecnie w fazie testowania, a ich masowa produkcja rozpocznie się pod koniec tego roku.

Case IH – moc jest w gąsienicach

Warto wspomnieć też o Case IH, który przedstawił trzy nowe modele: Quadtrac 540, Quadtrac 580 i Quadtrac 620. Seria Quadtrac to bardzo specyficzne ciągniki poruszające się na czterech niezależnych gąsienicach, tj. jedna gąsienica w miejsce jednego koła (podobne gąsienice, ale tylko z przodu, ma np. kombajn zbożowy New Holland CR9070). Są to także najmocniejsze spośród seryjnie produkowanych ciągników świata (w każdym z nich moc przekracza 600 KM). Nowości Case IH nie ograniczają się jednak do Quadtraca: pojawiły się także zapowiedzi rozszerzenia serii Maxxum (10 CVX, 120 CVX i 130 CVX) i nowej serii Magnum CVX.

Dodaj komentarz