moda

Chusta inaczej zwana bandaną

Harcerska, chirurgiczna, trójkątna. To tylko jedne z wielu przymiotników mogących opisywać wielofunkcyjny przedmiot jakim jest chusta. W zależności od przeznaczenia występuje ona w wielu różnych formach. Niewielkie, z czterema rogami, zazwyczaj kwadratowe, często papierowe, posłużyć mogą do wycierania nosa. Chusty różnych wielkości, wykonywane z przeróżnych materiałów oraz występujące w wielu wzorach i kolorach, stanowią doskonałe uzupełnienie zarówno damskiej jak i męskiej garderoby.

Chusta

Często są noszone na głowach (nie tylko wśród Hindusów), szyjach i nadgarstkach, mają bowiem posłużyć jako ozdoba, czy też ochronić daną część ciała na przykład przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podczas upalnych dni spędzanych na plaży wiele pań zawiązuje zwiewne, długie chusty wokół bioder. Do chust garderobianych zalicza się również chusta harcerska, która zawiązana w węzeł harcerski czy też odpowiednio spięta suwakiem, stanowi nieodłączny element harcerskiego munduru. W przypadku harcerstwa chusta jest czymś więcej niż ciekawym dodatkiem. Jest to symbol, który w zależności od koloru czy też ułożenia mówi na przykład o przynależności do konkretnej drużyny. Jeszcze innym rodzajem chusty jest ta przeznaczona do noszenia dzieci. Jest to wykonany z naturalnego materiału duży, prostokątny pas, posiadający skośno – krzyżowy splot. Wykonanie, tkanina oraz specjalne wiązania mają ułatwić mamom (przede wszystkim niemowląt, chociaż oczywiście nie tylko) noszenie ich. Można wyróżnić tutaj nie tylko chusty wiązane, ale również kółkowe czy też tak zwane „kieszonki”, czyli chusty typu pouch. Jedną z funkcji takiej chusty jest budowanie więzi emocjonalnej pomiędzy matką i dzieckiem.

chusta

 

Modnymi i właściwie ponadczasowymi rodzajami chust są również apaszki, czyli wykonane z jedwabiu (zazwyczaj chociaż nie zawsze), kwadratowe chustki, które po odpowiednim ułożeniu zawiązuje się na szyi. Warto wspomnieć także o arafatkach, czyli chustach odznaczających się przede wszystkim charakterystycznym kształtem i wykończeniem w postaci frędzli. Klasycznym kolorem arafatki jest czarno – biały, jednak występuje ona również w innych kolorach. Jak widać rodzajów chust jest bardzo wiele, co wynika z całą pewnością z tego, że ich różne fasony, kolory, sposoby ich wykonania i materiały, z jakich są produkowane, zapewniają im szeroką gamę zastosowań.

Dodaj komentarz