Dom

Charakterystyka – styl skandynawski

Coraz więcej osób lubuje się w stylu skandynawskim. Jego główna cecha charakterystyczna, to biała barwa, ale we wnętrzach wielbicieli tego stylu można spotkać także meble z naturalnego drewna, elementy skórzane, oraz kamienne ( w standardowej – szarej – wersji, oraz w wersji białej).

Styl skandynawski – wnętrza

Ten styl to również spora ilość dodatków – oczywiście każdy z nich w stonowanych, jasnych odcieniach szarości i białych. Mnóstwo koców, pledów, poduszek. Wszystko to sprawia, że wnętrze staje się niezwykle przytulne.
Mimo tej wszechobecnej bieli, styl skandynawski jest jednak stylem bardzo zimnym. Mieszkanie urządzone po skandynawsku wyposażone jest w kominek, lub piec kaflowy. Dodatkowo, nie zabraknie w nim również lamp, które dają niezwykle ciepłe światło. Prócz typowe oświetlenia, pojawiają się także dodatkowe, świetlne dekoracje – szczególnie świecie, które w Skandynawii są po prostu uwielbiane.

Styl skandynawski
W stylu tym chodzi nie tylko o odpowiedni dobór barw i oświetlenie. Dla Skandynawów bardzo ważna jest rodzina. Dlatego w typowym mieszkaniu tworzą zawsze rodzinne kąciki, których głównym elementem jest stół z krzesłami. Kształty mebli nie są wymyślne, ma być przede wszystkim prosto, i funkcjonalnie.
W stylu skandynawski liczy się również ekologia. Dlatego właśnie na podłodze znajdziemy zazwyczaj naturalne deski, z wyraźnie widocznymi słojami. Maluje się je również na biało. Kapy, poduchy, koce czy pledy szyte są z materiałów naturalnych, do których zaliczamy głównie len czy bawełnę. Niewiele tam kolorowych akcentów, ale zdarzają się – choć rzadko – i głównie w dodatkach typu zasłony.

Skandynawskie mieszkanie – mimo niewielkiego metrażu – nigdy nie będzie zagracone, a mimo to pomieści wszelkie niezbędne przedmioty. Tylko niezbędne – bo styl ten wyróżnia się minimalizmem. Jest niezwykle praktyczny, ale również prosty. Bez udziwnień, bez zbędnych dodatków. Tam nigdy nie będzie panował artystyczny nieład.
To niesamowite, w jaki sposób za pomocą odpowiednio dobranych mebli i dodatków można powiększyć optycznie dane wnętrze. Dodatkowo, styl ten pozwala zaoszczędzić. W jaki sposób? A na przykład tworząc stół, czy łóżko z drewnianej palety. Takie typowe DIY. Inspiracji można szukać na wielu portalach internetowych, istnieje też sporo blogów, których autorzy opierają się głównie na stylu skandynawskim. Ale najważniejsza jest tak naprawdę wyobraźnia, a nie rzadko również własna inwencja twórcza, dzięki której można stworzyć idealne, skandynawskie wnętrze.

Dodaj komentarz