Komputery

Brak podświeltenia matrycy w laptopie

Problemy z laptopami zaczynają się najczęściej po okresie gwarancyjnym i można to nazwać z całą pewnością jako inżynierie zamierzoną, gdyż najczęściej właśnie po upływie 24 miesięcy nasz laptop zaczyna szwankować. Serwis laptopów Chorzów przedstawi jakie mogą być przyczyny uszkodzenia laptopa na przykładzie braku podświetlenia matrycy.

Serwis laptopów Chorzów

Na początku musimy wykluczyć podstawowe czynniki jak matryca czy inwerter. Brak podświetlenia obrazu może wynikać z uszkodzenia mechanicznego matrycy takiego jak pęknięta matryca czy zbita świetlówka, która podświetla cały obraz. Najlepiej w tym celu posłużyć się inną sprawną matrycą, którą wstawiamy w miejsce naszej niedziałającej.

w tym celu musimy rozkręcić obudowę matrycy. Nie jest to czynność zbyt skomplikowana, gdyż za pomocą śrubokręta krzyżakowego dostaniemy się do wnętrza. Pamiętać tutaj należy aby przed przystąpieniem do pracy odłączyć laptopa od źródła zasilania jakim jest ładowarka do laptopa oraz bateria.

Kolejną rzeczą wpływającą na prawidłowe wyświetlanie obrazu jest taśma matrycy oraz inwerter, który generuje wysokie napięcie służące do zasilenia neonówki znajdującej się wewnątrz matrycy. Oczywiście w nowszych laptopach wyposażonych w matrycę LED inwertera po prostu nie ma z uwagi na inną budowę matrycy.

O ile z taśmę do matrycy możemy przemierzyć zwykłym miernikiem na teście diody o tyle ze sprawdzeniem inwertera bez odpowiedniej wiedzy się nie obejdzie. Ale zawsze można przynajmniej sprawdzić go pod kątem wizualnym czy na przykład nie uległ zwęgleniu lub zalaniu co często ma miejsce.

Naprawa laptopa

Jeśli powyższe czynności nie przyniosą zamierzonego rezultatu musimy skupić się na elementach umieszczonych na płycie głównej laptopa. Serwis laptopów Chorzów to jedyne miejsce gdzie możemy się udać aby rozwikłać zagadkę.

Otóż naprawy tego typu bardzo często mają miejsce i doświadczeni serwisanci na pewno przyjdą nam z pomocą.

Aby prześledzić płytę główną w poszukiwaniu przyczyny usterki serwisanci dysponują schematem płyty głównej laptopa, który bardzo ułatwia pracę i praktycznie jest niezbędny na tym etapie szukania usterki. Wnikliwa obserwacja zachowań poboru prądu oraz napięć na poszczególnych elementach sprawia, że za uszkodzenie podświetlenia matrycy odpowiada tak zwany układ KB sterujący między innymi zasilaniem idącym do matrycy. Wymiana takiego elementu to już nie lada gratka, a serwis laptopów Chorzów wie jak ważne jest prawidłowe lutowanie takiego układu.

Serwis laptopów Chorzów

Tak więc na pierwszy rzut oka niepozorna usterka może przysporzyć nam wielu doznań mniej lub bardziej miłych, ale jak przedstawia niniejszy artykuł widać jak ciężką pracą może być okupione ustalenie przyczyny awarii laptopa. Serwis laptopów Chorzów na co dzień zmaga się z takimi problemami jak ten. Nie mniej jednak nie ma lekkiej pracy. Każdy z nas wykonuje czynności, które dla innych wydawać się mogą wręcz niemożliwe. Dlatego zostawmy takie naprawy specjalistą a sami cieszmy się wolnym czasem i poświećmy go na zrobienie rzeczy na który znamy się o wiele lepiej.

Dodaj komentarz