Ciekawostki

Bieganie – dlaczego warto uprawiać ten sport?

O tym, że sport to zdrowie wie zapewne każdy. Gorzej jest z wprowadzaniem tego w życie. Tłumaczymy się wtedy na różne sposoby, przede wszystkim ograniczonymi możliwościami finansowymi. Nic bardziej mylnego! Nie potrzeba grubego portfela, aby uprawiać jakiś sport. Weźmy chociażby takie bieganie. To nie tylko prosta forma ruchu, ale również nie wymagająca żadnych nakładów finansowych, a wywierająca nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie. Korzyści z porannego lub wieczornego joggingu jest naprawdę sporo.

indeksPo pierwsze, bieganie zmniejsza ryzyko otyłości, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dzięki regularnemu joggingowi (wystarczy 2-3 razy w tygodniu) usprawnimy swój metabolizm, co przyczyni się do szybszego spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej. Ale to nie wszystko. Systematyczne bieganie uchroni nas przed wieloma poważnymi chorobami, np. schorzeniami serca, cukrzycą typu 2 czy nowotworami. Zostało naukowo udowodnione, że regularny jogging zmniejsza pojawienie się cukrzycy typu 2 nawet o połowę! Czy to wszystkie zalety biegania? Oczywiście, że nie! Należy wskazać, że ta aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie oraz kości, zwiększając ich stopień mineralizacji, co bezpośrednio przekłada się na profilaktykę osteoporozy, na którą narażone są w szczególności panie w okresie menopauzy. Jogging usprawnia nasze umiejętności umysłowe – badania pokazują, że osoby regularnie wykonujące ten sport mają większe predyspozycje do podejmowania trafnych decyzji, planowania czy zwiększa się ich pamięć krótkotrwała. Dzięki bieganiu możemy w naturalny sposób zwiększyć swoje libido, co przełoży się na wzrost umiejętności, możliwości i sprawności kochanków. Dodatkowo, intensywny wysiłek zwiększa produkcję testosteronu, czyli hormonu który odpowiada za nasze libido.

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Bieganie wyzwala w naszym mózgu endorfiny – czyli hormony szczęścia, które oddziałując na specjalne receptory mogą wywoływać w nas stany podniecenia.

Dodaj komentarz