Uroda

Apaszka- skąd się wzięła, jak ją nosić i do czego pasuje?

Apaszka to jeden z najciekawszych dodatków do ubrań. Może mieć wiele kształtów oraz stanowić uzupełnienie różnych części garderoby. W wietrzne i dość chłodne dni staje się niezbędnym dodatkiem do stroju na zewnątrz, wtedy gdy szalik to za duża, a nie możemy wyjść z odsłoniętym dekoltem, w obawie przed złapaniem przeziębienia. Skąd się wzięła tak popularnie noszona dziś apaszka, z czym ją nosić i jak wiązać? Oto kilka odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Historia apaszki

apaszkaApaszka stała się popularnie noszona w XIX wieku przez paryską klasę robotniczą. Kilkadziesiąt lat później na zawsze wpisała się w kanon kobiecych strojów, szczególnie tych sportowych. Dzięki temu można było zacząć mówić o apaszce jako o popularnym wśród całego społeczeństwa dodatku, który jak widać przetrwał do dziś.
Apaszka może być komponowana z różnymi elementami stroju. Najbardziej powszechne wykorzystanie to oczywiście owiniecie apaszki wokół dekoltu. W takim przypadku należy dokonać wyboru apaszki, która będzie pasowała do naszej cery. Nie należy kupować tych apaszek, które sprawiają że wyglądamy smutno i nieciekawie. Jeżeli chodzi o dobór apaszki względem naszego płaszcza należy kierować się zasadą według g której apaszka zawsze powinna stanowić pewien kontrast do okrycia. Oznacza to, ze w momencie gdy nasz płaszcz pokryty jest wzorami, apaszkę wybieramy gładką, i odwrotnie.  Apaszka wokół szyi może być przypięta, dzięki czemu nie spadnie nawet w czasie porywistych wiatrów. Apaszka może być wiązana na wiele kształtów: jako krawat, muszka czyli jedne z bardziej oficjalnych wersji, oraz w sposób bardziej artystyczny. Kokardka, warkocz a nawet fularu – wszystkie chwyty są dozwolone.
Apaszka w bardziej niekonwencjonalnej wersji może być wiązana wokół głowy. Dzięki temu uzyskamy nie tylko ciekawą ale także wygodną stylizację. Powinna wtedy pasować do naszej cery oraz koloru włosów.
Apaszka równie dobrze może być elementem zdobniczym naszej torebki. Zawiązana wokół całej obudowy lub paska, odświeży wygląd nawet najstarszej torebki.
Jeżeli brak nam pomysłu na ciekawy dodatek do spodni, apaszka może przyjść nam z pomocą. Odpowiednio dobrana pełnić może funkcję paska, zawiązana w supeł lub kokardę.
Pozostaje kwestia tego jaką  apaszkę dobrać do swojej garderoby, tak aby pasowała do niej kolorystycznie i pod kilkoma innymi czynnikami.
Chcąc wybrać przydatną apaszkę, która będzie dobrze komponować się z dużą ilością zestawów, należy mieć na uwadze to jakie kolory dominują w naszej szafie. Dobrym pomysłem jest wybór apaszki, która nieco odświeży nasz wygląd. Wybór apaszki stanowiącej kontrast do kolorów naszego stroju może sprawić, że każda dotychczasowa stylizacja nabierze całkowicie innego wyglądu.  Warto eksperymentować bo nam tym głównie polega moda.
Warto pamiętać o tym, że aby apaszka była naprawdę dopasowana do naszej garderoby, musi ona komponować się z przynajmniej kilkoma stylizacjami. Chcąc dobrać apaszkę zgodnie z naszą karnacją, należy sprawdzić jaki typ urody posiadamy i zgodnie z nim ustalić na jakie barwy będziemy polować.

Dodaj komentarz