Turystyka

Amazonia niepoznana kraina bogactw

Amazonia to kraina świata zlokalizowana w Ameryce Południowej. Jest to kraina przez wielu uważana jako najpiękniejsza na świecie a jednocześnie najmniej poznana. Krajobrazem charakterystycznym dla Amazonii są jej lasy deszczowe, które niestety w zastraszającym tempie znikają z powierzchni Ziemi.

Położenie Amazonii

Kraina ta, jak sama nazwa już wskazuje położona jest w dorzeczu rzeki Amazonki. Nazwa Amazonii także jednoznacznie kojarzy się z Amazonkami i bardzo słusznie ponieważ legenda głosi, że te właśnie kobiety zamieszkiwały obszary dzisiejszej Amazonii. Amazonia cechuje się niepowtarzalnymi zabytkami a także widokami. Ciężki, wilgotny i trudny do zniesienia przez Europejczyków klimat, sprawia że jest nam w tych regionach świata trudno się odnaleźć.

Amazonia to przede wszystkim charakterystyczny dla niej klimat oraz pogoda, typowo monsunowa upalna a jednoczenie wilgotna. Jednak to nie klimat wzbudza największy zachwyt wśród zwiedzających. Największym zainteresowaniem cieszą się amazońskie lasy deszczowe. Ciekawostka jest fakt że same lasy zajmują powierzchnie pięciu i pół miliona kilometrów kwadratowych, natomiast sama Amazonia jako kraina geograficzna to blisko siedem milinów kilometrów kwadratowych.

Bogactwa naturalne Amazonii

W samych lasach deszczowych możemy odnaleźć setki tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Flora i fauna Amazonii przez wielu uważana jest jako jeszcze w większości nie odkryta. Z tego właśnie powodu tak szybkie, nagłe i niekontrolowane wycinki lasów deszczowych są tak bardzo niebezpieczne. Naukowcy szacują że jeśli wycina lasów deszczowych będzie nadal posuwała się w takim tempie, to za kilka lat może okazać się że lasy deszczowe w Ameryce Południowej całkiem znikną z powierzchni ziemi a wraz z nimi nieodwołalnie stracone zostaną nieznane gatunki roślin i zwierząt.

Dlatego, kiedy po raz kolejny będziemy sięgać po produkt, którego pochodzenie zostało określone jako tereny Ameryki Południowej może warto się zastanowić czy tym pozornie niewielkim i nic nie znaczącym gestem nie przykładamy się w sposób znaczący do niszczenia lasów deszczowych.

Amazonia – dodatkowe informacje związane z degradacją „zielonych płuc świata”

Dodaj komentarz