Motoryzacja

Tuning samochodu – prawdy i mity

Wielu kierowców zawsze marzyło o posiadaniu auta o dużym przyspieszeniu, zdolnego przegonić inne, niekiedy nowsze i droższe samochody. Jedyną możliwością poza kupnem drogiego auta sportowego jest tuning, który jednak nie cieszy się dobrą opinią na łamach portali i for internetowych. Czy wydatek kilku tysięcy złotych na modyfikacje naszego samochodu jest opłacalne, czy może lepiej wydać znacznie więcej mając pewność, że zakupione nowe auto nie będzie sprawiało problemów?

Zalety tuningu, czyli dlaczego warto ożywić nasze auto

Tuning samochodu, zarówno mechaniczny przynosi wiele zalet w stosunku do alternatywy, jaką jest kupno nowego samochodu – jedną z nich jest oczywiście duża oszczędność pieniędzy. Zazwyczaj cena usługi w profesjonalnym warsztacie mieści się w granicach 10-20 tysięcy złotych, co jest sumą kilkakrotnie mniejszą niż koszt sportowego samochodu. Dodatkowo decydując się na tuning mamy gwarancję osiągnięcia stu procent mocy auta, przy czym samochody seryjne wykorzystują tą moc zazwyczaj w 60-80%. Doświadczony tuner potrafi zestroić ze sobą wszystkie części silnika tak precyzyjnie, iż niekiedy spalanie samochodu przy spokojnej jeździe spada nawet o kilka litrów. Dodatkowo tuningując samochód zyskujemy większy komfort i bezpieczeństwo jazdy np. podczas wyprzedzania, czy konieczności nagłego hamowania (nieodłączną częścią tuningu jest poprawa układu hamulcowego), czego seryjne samochody nie zawsze mogą nam zapewnić.

Każda modyfikacja ma swoje wady

Niestety tuning samochodu niesie ze sobą również nieprzyjemne wady, do których każdy właściciel zmodyfikowanego pojazdu musi niestety przywyknąć. Najbardziej wymagającą z nich jest konieczność większego dbania o nasze auto – konieczne są regularne wizyty w warsztatach na kontrole stanu pojazdu, z powodu mocniej wysilonych części samochodu, jednak przy zachowaniu tej regularności można mieć pewność trwałości i żywotności auta. Kolejną często niemiłą niespodzianką jest drastyczny wzrost spalania przy dynamicznej jeździe np. w mieście – niekiedy przy wykorzystywaniu pełnej mocy samochodu, jego spalanie wzrasta nawet trzykrotnie. Ostatnią wartą wspomnienia wadą jest fakt, iż przy osiąganiu maksymalnych możliwości silnika jesteśmy zmuszeni tankować paliwo wysokooktanowe, które jest często niezbędne do odpowiedniej pracy silnika.

Czy warto tuningować samochód?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam – jeśli stać Cię na koszty tuningu a następnie utrzymania takiego samochodu, tuning może być dla Ciebie wspaniałą alternatywą przed zakupem nowego auta. Jeśli jednak wolisz zainwestować większą sumę w nowy samochód, możesz osiągnąć podobne efekty, mając pewność niezawodności samochodu, a również zazwyczaj mniejszych wydatków na paliwo i naprawy auta.

Dodaj komentarz