Ekonomia

Porównanie lokat – najważniejszy aspekty podczas wyboru lokaty?

Osoby, które nie znają się zbyt dobrze na tematyce finansów i bankowości zwykle miewają niemałe problemy w przypadku chęci znalezienia jakiegoś dobrego produktu inwestycyjnego. W związku z tym warto zasięgnąć informacji, na jakie aspekty warto zwracać uwagę podczas wyboru właściwej metody mającej nam zapewnić jak najlepsze powiększanie ilości naszych oszczędności. Generalnie sposobem najchętniej wybieranym przez klientów banku jest lokata bankowa, która zapewnia gwarancję wypłaty zarówno wkładu kapitałowego, jak i naliczonych od niego odsetek.

Lokaty – mniejszy zysk ale pewny

Pamiętać należy przy tym, że nie jest to metoda dająca nam możliwie największe zyski. Zdecydowanie więcej byśmy skorzystali decydując się na przykład na fundusze inwestycyjne czy też produkty działające w oparciu o aktualną cenę sztabki złota czy też kurs jakiejś waluty. Jednakże wówczas istnieje również pewne ryzyko utraty części, a czasami nawet całości zgromadzonych przez nas pieniędzy. W związku z tym klienci chcąc tego uniknąć, wybierają depozyty kosztem niższych zysków. Mimo wszystko jest to i tak bardziej opłacalne niż na przykład przechowywanie pieniędzy w domu czy w przysłowiowej skarpecie.

lokata (250x250)Jeszcze do niedawna istniała dodatkowo możliwość zarabiania na depozytach bez konieczności odprowadzania podatku Belki, a więc podatku od zysków. Jednak od końca roku dwa tysiące jedenastego nie jest już to możliwe do zrealizowania ze względu na zmiany w przepisach prawnych dotyczących opodatkowania zysków. Kiedyś bowiem podatek należało płacić wyłącznie od zysków powyżej pięćdziesięciu groszy. W przeciwnym wypadku suma byłą zaokrąglana do zera, zatem opłata nie była naliczana.

Oprocentowanie lokat – najważniejszy parametr depozytów terminowych

Przechodząc do najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, zdecydowanie warto poświęcić sporo uwagi oprocentowaniu lokaty. Korzystnie jest, gdy jest ono możliwie jak najwyższe, bowiem wówczas mamy możliwość wygenerowania jak największych zysków. Należy jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków podawane jest ono w skali rocznej. W związku z tym, jeśli założymy depozyt na okres sześciu miesięcy, powinniśmy wziąć to pod uwagę do obliczenia końcowych rzeczywistych zysków.

Rola kapitalizacji odsetek

Niezwykle istotna jest również kapitalizacja odsetek, a dokładniej jej częstość. Idealne rozwiązanie to, gdy jest ona możliwie jak najczęstsza – na przykład comiesięczna, a dodatkowo odsetki doliczane są do kwoty kapitału, jednocześnie ją zwiększając. W ten sposób każdego następnego miesiąca kwota kapitału będzie wyższa, a co za tym idzie wysokość naliczanych odsetek również będzie rosła. Niestety banki zwykle oferują swoim klientom jednorazową kapitalizację, po upłynięciu całkowitego terminu depozytu. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że klient nie zechce wycofać swoich środków pieniężnych przedwcześnie, co ze strony banku jest wysoce niekorzystnym działaniem.

Termin zapadalności – na jak długo założyć lokatę?

Również czas trwania depozytu ma istotne znaczenie. Zwykle im lokata zakładana jest na dłuższy okres czasu, tym bank proponuje nam wyższe oprocentowanie lokaty, jednak można spotkać się z odstępstwami od tej reguły. Mimo wszystko warto pamiętać, ze o idealnej ofercie nie świadczą wszystkie te elementy osobno, ale ich kompilacja. Jeśli kapitalizacja będzie częsta, ale oprocentowanie śmiesznie niskie, raczej nie będziemy mogli cieszyć się z wysokich zysków. Dlatego porównanie lokat pod względem wymienionych aspektów powinno nam zagwarantować wysokie zyski.

Dodaj komentarz