Ekonomia

Lokaty – rozsądny kompromis między oszczędzaniem a inwestowaniem

Aby dobrze wybrać właściwy produkt bankowy, powinniśmy również poznać ideę, która stoi za samym funkcjonowaniem instytucji takiej jak bank. Jeśli zrozumiemy w jaki sposób pracują banki, łatwiej będzie wybrać nam taki, któremu zdecydujemy się powierzyć nasze oszczędności w formie lokaty. W przypadku zawierania umowy kredytowej ważniejsza od wiarygodności banku jest sama umowa. Przy lokatach jest odwrotnie: jeśli nawet ktoś obiecuje nam złote góry, to gdy zniknie z rynku z wielkim trudem uda się nam cokolwiek od niego odzyskać.

Przede wszystkim warto sobie uświadomić prostą prawdę, że banki nie służą do tego, by przechowywać pieniądze. Podstawowym zadaniem – bez względu na to czy mamy do czynienia z instytucją państwową, bankiem prywatnym czy firmą inwestycyjną oferującą lokaty i kredyty – takiej inicjatywy gospodarczej jest zarabianie pieniędzy na różnicach pomiędzy oprocentowaniem lokat i kredytów. Dodatkowym źródłem zysku dla banków są inwestycje. Najważniejsze jednak jest to, żeby uświadomić sobie, że głównym celem banku jest to, żeby mógł on zarobić obracając naszymi pieniędzmi. Nie chodzi im bynajmniej o nasz zarobek, a właściwie rzecz biorąc w interesie banku byłoby, gdyby za nasze pieniądze mogli nam zapłacić jak najmniej.

Oczywiście w tym miejscu pojawia się problem: jeśli ktoś inny zaoferuje nam więcej, możemy pójść ze swoimi pieniędzmi do niego. Dlatego właśnie przez wybraniem oferty bankowej wielu z nas z zapałem przegląda ranking lokat. Oczywiście najlepsza lokata, to taka, która przyniesie nam największy zysk.
Chęć zarobienia na naszych pieniądzach oraz konieczność zapewnienia nam jakiegoś sensownego wynagrodzenia, które skłoniłoby nas do podpisania umowy, to dwa podstawowe czynniki, które decydują o naszych relacjach z bankiem, w których chcemy założyć lokatę. Wypracowuje się w ten sposób rozsądny kompromis, na który ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, takich jak ogólna sytuacja gospodarcza, inflacja, stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski czy wreszcie oferty konkurencyjnych firm.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że banki nie są jedynymi firmami, które oferują usługi depozytowe. Mniejsze firmy inwestycyjne proponują nam niekiedy większe zarobki, ponieważ próbują się przebić i jedyny sposób, by tak naprawdę zwrócić naszą uwagę, to podniesienie oprocentowania na lokatach. Jednak wybierając firmę, której powierzamy nasze pieniądze powinniśmy postępować ostrożnie. Nie chodzi już nawet o to, że możemy zostać w podstępny sposób oszukani, choć to rzeczywiście niekiedy się zdarza, jednak sporo uwagi powinniśmy poświęcić umowom i regulaminom. Może się niekiedy okazać, że wysokości oprocentowania, jakie widzieliśmy na reklamach danej firmy, to maksymalna propozycja dla osób, które spełnią określone warunki. Jeśli my ich nie spełnimy, będziemy musieli się zadowolić o wiele niższym oprocentowaniem.

Na świecie coraz częściej wraz z kontami, kredytami i lokatami proponuje się klientom innego rodzaju zyski, np. tańsze ubezpieczenia, systemy zniżek lub karty kredytowe na atrakcyjnych warunkach. W Polsce również pojawiają się takie usługi, jednak na razie najwidoczniej nie podbiły jeszcze naszych serc, ponieważ nie cieszą się zbytnią popularnością.

Lokaty ranking – odkryj tajniki oszczędzania!

Dodaj komentarz