Biznes

Lokata bankowa inwestycją na trudne czasy

Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o kryzysie finansowym. Przeciętny Kowalski jest atakowany ścinającymi krew w żyłach informacjami z każdej strony. Włączamy radio: „Europa w kryzysie”, przełączamy się na odbiór wizualny: „Strajki w Grecji, strajki we Włoszech, strajki w Hiszpanii”. Tymczasem, czym tak naprawdę jest ten kryzys i jak wpływa on na życie przeciętnego?

Zazwyczaj w parze ze słowem „kryzys” idzie drugie „bankowy”. Myśląc banki myślimy najpierw o kredytach, a później o lokatach bankowych. Czym są lokaty bankowe – chyba każdy wie. Niemniej nie zaszkodzi zasygnalizować, czym one są tym mniej zorientowanym. Pisząc obrazowo jest to coś, z czego banki finansują swoje inwestycje. Ich kapitał obrotowy. Lokata jest odwróconym kredytem. To my pożyczamy pieniądze bankom, które nam je oddają wraz z odsetkami oczywiście. Tak jak kredyt jest udzielany na pewien okres czasu. Tak również lokaty bankowe mają swój termin ważności. Niestety o ile kredyt, który zaciągamy w banku musimy spłacać, co miesiąc, o tyle zysków z lokaty wraz z odsetkami, nie otrzymujemy każdego miesiąca. Pieniądze najczęściej są zamrażane na lokacie bankowej.

Lokata bankowa mrozi nasze pieniądze na dowolnie wybrany okres czasu. Jest jednak minimalny okres, na jaki banki pożyczają od nas pieniądze. Najczęściej lokaty bankowe ustanawia się na 3, 6 miesięcy lub 1 rok. Oczywiście są i lokaty na trzy, pięć lub więcej lat. Niemniej najczęściej nie zdarzają się lokaty bankowe na miesiąc czy dwa, co również odróżnia je od kredytów.

Kolejną rzeczą, która różni kredyty od lokat jest oprocentowanie. Otóż oprocentowanie lokat jest znacząco niższe od oprocentowania kredytu. O ile lokaty nie przekraczają oprocentowania w wysokości siedmiu procent tak kredyty, których bank nam udziela, sięgają nieraz kilkunastu procent. Ta różnica w oprocentowaniu lokat bankowych i kredytów jest zarobkiem banku. I biorąc pod uwagę ilość udzielanych kredytów i wielkość pobieranych lokat ten zarobek jest z całą pewnością niebagatelny.

Kolejnym czynnikiem definiującym lokaty jest jej wartość minimalna. Nie zakłada się lokat na małe sumy. W zależności od banku, są to różne kwoty minimalne. Biorąc powyższe pod uwagę, jak kryzys finansowy wpłynął na życie przeciętnego Kowalskiego. Lokaty bankowe są teraz udzielane na znacznie niższy procent niż było to w czasach finansowej hossy. A to oznacza znacznie mniejszy zysk dla szarego ciułacza.

Dodaj komentarz