Ciekawostki

Lampy owadobójcze – skuteczne narzędzie walki z insektami

lampy owadobójcze

Po niezbyt mroźnej zimie i deszczowej wiośnie możemy się spodziewać prawdziwej inwazji komarów, much i innych nieproszonych gości na nasze mieszkania. Zeszłoroczne upały nauczyły nas, że zamykanie okien nie zawsze jest sensowną opcją, zaś bieganie po domu z łapką lub wieszanie wszędzie lepów nie sprawia nam wielkiej frajdy. Jak w takim razie mamy się bronić? Rozwiązanie jest proste: wystarczy zainwestować w lampy owadobójcze.

Prototypem współczesnych lamp owadobójczych były żarówki umieszczone nad zbiornikiem z wodą, w której insekty miały się topić. Obecnie używa się specjalnych bezodpryskowych świetlówek emitujących szczególnie atrakcyjne dla owadów światło o długości fali 315-400nm (tzw. promieniowanie ultrafioletowe UVA; co ważne, jest ono niewidoczne i nieszkodliwe dla ludzi). Świetlówki podlegają wymianie, przy czym ich żywotność jest bardzo długa (nawet do jednego roku). Zwabione ich światłem komary i muchy albo są rażone wysokim napięciem elektrycznym, albo przyklejają się do nieschnącego lepu. Lepy dostępne są w różnych kolorach; te jaśniejsze są dla owadów bardziej atrakcyjne i ułatwiają nam liczenie ofiar (co dla bardziej poszkodowanych ukąszeniami klientów stanowi źródło dzikiej satysfakcji), z kolei te ciemniejsze uchodzą za bardziej estetyczne. Niektóre z tych urządzeń uwalniają też przyciągający owady zapach.

Lampy owadobójcze – różne rodzaje

Ze względu na sposób instalacji, lampy owadobójcze dzielą się na ścienne i sufitowe. Te drugie uważa się za bardziej skuteczne, ponieważ zasięg ich oddziaływania jest dwukrotnie większy. Zwykle zalecane jest montowanie lampy na wysokości ok. 1.5-2 m, pod kątem 90o w stosunku do okna, tak aby była widoczna z każdej części pomieszczenia, nie konkurując równocześnie z żadnym silniejszym źródłem światła. Ponieważ lampa musi być łatwo dostępna dla owadów, nie powinniśmy jej montować w miejscu narażonym na silne podmuchy powietrza.

Dobór właściwej lampy owadobójczej zależy także od specyfiki pomieszczenia, w którym chcemy ją zamontować. Konstrukcja oraz materiał produkcji poszczególnych modeli odpowiada m. in. poziomowi wilgotności oraz zapylenia powietrza, niektóre z nich posiadają także zabezpieczenie przeciwwybuchowe. Większość lamp jest przystosowana do pomieszczeń o wysokim standardzie higienicznym, dzięki czemu z powodzeniem korzysta się z nich m.in. w sklepach mięsnych i spożywczych oraz w aptekach.

O tym, jak bardzo skuteczne są lampy owadobójcze, świadczy ich powszechne zastosowanie w przemyśle i rolnictwie. Takie profesjonalne lampy są wprawdzie o wiele droższe od tych przeznaczonych do użytku prywatnego (ze względu na jakość materiałów wykorzystanych przy produkcji lampy, różnica w cenie może być nawet 20-krotna), niemniej mechanizm działania oraz skuteczność utrzymują się na porównywalnym poziomie. W domu wystarczy nam zwykła lampa, niemniej warto zainwestować w nią 100-150zł, ponieważ urządzenie z tej półki cenowej będzie nam dobrze służyło przez wiele lat.

Dodaj komentarz