Biznes

Kilometrówka, czyli prywatny samochód wykorzystywany w pracy

Obecnie coraz częściej stosowana przez firmy praktyką jest korzystanie w prowadzonej działalności z prywatnych samochodów właścicieli oraz pracowników (kilometrówka). Wiadomo jednak, że również w takiej sytuacji należy odpowiednio obliczyć koszt eksploatacji pojazdu i doliczyć go do kosztów uzyskania przychodu. W tym celu trzeba jednak poznać szczegółowe zasady i przepisy, które tę kwestie regulują.

Niezbędne dokumenty

kolimetrowkaOczywiście nie jest trudno domyślić się, że aby móc rozliczyć koszt korzystania z własnego samochodu podczas wypełniania obowiązków zawodowych, konieczne jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Przedsiębiorca powinien więc prowadzić szczegółowa ewidencję przebiegu pojazdu. Oczywiście powinna być ona prowadzona dla każdego z wykorzystywanych aut osobno, jeśli oczywiście pojazdów jest więcej. Przede wszystkim taka ewidencja powinna zawierać dane dotyczące samego samochodu, a więc jego marki i modelu oraz, co bardzo ważne, pojemności silnika. Ma to znacznie, ponieważ kilometrówka 2013 obliczana jest właśnie na tej podstawie. Oczywiście najważniejszą wartością, jaka powinna się w takiej ewidencji pojawić, jest ilość przebytych każdorazowo przez ten pojazd kilometrów. Najczęściej wpisuje się więc miejscowość początkową i docelową. Trzeba też wpisać dokładną ilość kilometrów odczytywaną ze wskazań samochodowego licznika. jego stan spisywany jest przed i po każdej podróży. Dodatkowo często z pracownikiem użyczającym samochodu zawiera się specjalną umowę, która stanowi podstawę rozliczenia jego wyjazdów.

Kilometrówka – jaka stawka?

Posiadając wszystkie te dokumenty można przystąpić do obliczenia kosztu korzystania z prywatnego samochodu w pracy. W tym celu należy brać pod uwagę stawki ustalone prze Ministerstwo Infrastruktury. Obecnie obowiązujące przepisy pochodzą jeszcze z 2002 roku. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców uważa, że stosowane obecnie kwoty są niewspółmierne do realnych kosztów, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat poszły w górę, ponieważ wzrosły ceny paliwa. W przygotowaniu jest co prawda kilometrówka 2013, jednak na razie jej wprowadzenie zostało odłożone. Nowy projekt ustawy zakładał podniesienie stawek nawet o 80 procent w przypadku samochodów osobowych, których pojemność silnika jest niższa niż 900cm3. Ludzie z nich korzystający płaciliby więc nieco poniżej złotówki za przebyty kilometr. Na zmiany nie chce zgodzić się jednak Ministerstwo Finansów, argumentując tym, że wprowadzenie tak wysokiej podwyżki poskutkowałoby znacznym obniżeniem podatków przekazywanych do budżetu państwa.

Dodaj komentarz