Zdrowie

Jak wygląda profilaktyka przy zaparciach?

Nie ma co ukrywać – z problemem zaparć zmierzył się każdy z nas przynajmniej raz w życiu. Jest to nieprzyjemne schorzenie, które może uprzykrzyć nawet najpiękniejszy dzień. Jak to jednak przeważnie w medycynie bywa – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Każdy z nas bez względu na wiek narażony jest na zaparcia. Dolegliwość ta dotyka także niemowlęta! Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki temu uchronimy się przed schorzeniami układu pokarmowego, które tak często są wynikiem naszych złych decyzji (nie tylko żywieniowych).

Oczywiście – to właśnie dieta jest podstawą profilaktyki przeciw zaparciowej. Należy dbać, aby w codziennych posiłkach na naszym talerzu znalazła się odpowiednia ilość produktów bogatych w błonnik. Unikajmy też zbyt tłustych i ciężkich posiłków – są one niemałym wyzwaniem dla naszego układu pokarmowego, czego wynikiem mogą być zaparcia.

Równie ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów. Prym oczywiście wiedzie tutaj woda. Tylko w połączeniu z odpowiednią ilością wody, błonnik jest w stanie uwolnić swoje właściwości i wspomóc nasz układ pokarmowy.

Jak jednak wspomniałam – dieta to nie jest jedyna sprawa, które może mieć wpływ na to, czy w przyszłości znów będziemy cierpieć z powodu zaparć, czy też nie. Równie ważny jest sposób, w jaki spożywasz posiłki i ogólny styl życia.

Stres i życie w pośpiechu zdecydowanie ma negatywny wpływ na ogólną kondycję naszego zdrowia. Ma także ogromny wpływ na nasz układ pokarmowy. Jeśli chcemy, by działał on prawidłowo – powinniśmy jeść regularnie i w spokoju. Bardzo ważne jest także dokładne gryzienie i przeżuwanie jedzenia.

Warto także do codziennej rutyny dołączyć odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego (jeśli nie jest on przeciwwskazany). Nawet pół godziny spaceru dziennie może mieć świetny wpływ na perystaltykę jelit. Bardzo dobrze jest także wykonywać codziennie ćwiczenia na wpływ – udowodniono, że mocniejsze mięśnie brzucha pomagają w pracy jelit.

Jak zatem widzisz sposobów na uniknięcie dolegliwości związanej z zaparciami jest co najmniej kilka. Najlepiej jest wprowadzić je w życie wszystkie na raz, gdyż wtedy mamy pewność, że faktycznie zrobiliśmy dla naszego zdrowia wszystko to, co jest dla niego istotne. Co więcej – pozytywne rezultaty przełożą się nie tylko na lepszą pracę układu pokarmowego, ale także na ogólną kondycję naszego organizmu.

Dodaj komentarz