EkonomiaFirma

Otwarcie nowej działalności gospodarczej

Założenie własnej firmy jeszcze nie tak dawno kojarzyło się nam z niekończącą się liczbą procedur, kolejkami i koniecznością odwiedzania kolejnych urzędów. Dziś powoli zapominamy o tego rodzaju niedogodnościach – otwarcie nowej działalności gospodarczej jest bowiem możliwe bez konieczności wychodzenia z domu.

Działalność gospodarcza – otwarcie

Pierwszym krokiem na drodze do własnej firmy jest formularz CEIDG-1 znajdujący się na stronach rządowych. To właśnie jego wypełnienie kończy się wpisem do ewidencji, jeżeli zaś jesteśmy odpowiednio przygotowani – możemy zrobić to nawet w ciągu kilkunastu minut. W formularzu powinna pojawić się: nazwa naszej firmy, data rozpoczęcia działalności (będąca jednocześnie dniem, w którym zaczynamy odprowadzać składki do ZUS), informacja dotycząca wyboru prowadzonej księgowości i rodzaju bądź rodzajach prowadzonej działalności, a także dane osób, którym chcielibyśmy przekazać swoje pełnomocnictwa oraz informacje o spółce cywilnej, o ile taka zostanie utworzona. Jeżeli posiadamy tak zwany e-podpis możemy złożyć formularz CEIDG-1 za pośrednictwem Internetu, brak tego rozwiązania nie wydłuża jednak znacząco oczekiwania na inaugurację działalności gospodarczej. Formularz może zostać wysłany przez nas pocztą, jeśli zaś uważamy, że dokumenty są brane pod uwagę szybciej, gdy urzędnik dostanie je do rak własnych – możemy zostawić go we właściwym urzędzie gminy. Oczekiwanie na rozpatrzenie naszego wniosku przeciąga się niekiedy do kilkunastu dni roboczych (warto mieć to na uwadze określając dzień, w którym nasza firma ma wystartować), kończy się zaś wówczas, gdy trafia do nas korespondencja zawierająca informację o wpisaniu naszej firmy do ewidencji przedsiębiorstw, dane dotyczące nadanego nam numeru NIP i REGON oraz wezwanie z ZUS. Osoby, które chcą rozliczać się z podatku VAT muszą udać się również do Urzędu Skarbowego, pozostała grupa przedsiębiorców może już jednak cieszyć się z tego, że wszystkie formalności związane z założeniem nowej działalności gospodarczej zostały zakończone.
Oczywiście, nie oznacza to wcale, że możemy już przystąpić do zarabiania pieniędzy. Każdy przedsiębiorca powinien wybrać bank, w którym założy rachunek firmowy (a następnie wzbogacić formularz CEIDG-1 o tę informację), od właścicieli nowych firm oczekuje się przy tym również uregulowania swoich stosunków z ZUS-em poprzez złożenie stosownych formularzy. Nie wolno zapominać i o tym, że nie każdą firmę możemy otworzyć w tym samym momencie, w którym dojdziemy do wniosku, że tego rodzaju działalność gospodarcza przyniesie nam korzyści. Niekiedy konieczne jest zdobycie stosownych zezwoleń (dzieje się tak między innymi wówczas, gdy otwieramy stację benzynową lub pub) oraz poinformowanie określonych organów (na przykład SANEPID-u) o swoich zamiarach.
Osoby, które myślą o otworzeniu nowej działalności gospodarczej powinny zastanowić się również nad obecnością firmy w Internecie. Oczywiście, nie istnieją przepisy, które zmuszałyby nas do podjęcia takiego kroku, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że obecność w wirtualnej sieci ułatwia nawiązywanie dobrych relacji z klientami. Tak samo ważne jest relatywnie szybkie udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie o to, kto zajmie się firmową księgowością i jak będzie wyglądała strategia reklamowa nowego przedsiębiorstwa. Brak zainteresowania tego rodzaju zagadnieniami nie sprawia, oczywiście, że nasza firma nie ma szans na końcowy sukces, z całą pewnością jednak przyczynia się do tego, że droga wiodąca ku niemu staje się bardziej wyboista.

Dodaj komentarz