Zdrowie

Dieta cud – prawda, czy fikcja?

Wiele stron internetowych i poradników kusi użytkowników przepisami na diety dające błyskawiczne efekty w bardzo łatwy, przystępny sposób. Internet jest również pełen pozytywnych, jak i negatywnych komentarzy na temat błyskawicznego odchudzania, wobec czego osoba chcąca zainteresować się tematem nie jest wstanie ocenić, czy dieta taka jest skuteczna, czy też nie.

Czym dieta cud działa?

Wbrew wielu opiniom w artykułach, czy forach internetowych, dieta cud zazwyczaj nie przynosi żadnych pozytywnych długotrwałych efektów. Przystępując do takiego cyku żywieniowego, początkowo jesteśmy w stanie zauważyć szybką redukcję tkanki tłuszczowej, jednak jest to jedynie efekt przejściowy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż większość diet błyskawicznych działa na zasadzie drastycznej redukcji spożywanego białka, tłuszczu i węglowodanów, przez co organizm musi spalać zalegający w nim tłuszcz. Dodatkowo bardzo często dieta cud jest opisywana jako zdrowa, wymieniając witaminy grupy B, C, D i E – witaminy te również drastycznie przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, jednak ich nadmiar jest bardzo szkodliwy dla organizmu. Zazwyczaj podczas pierwszych dwóch tygodni stosowania tego typu diety widzimy bardzo szybkie rezultaty, natomiast w kolejnych tygodniach nie jesteśmy w stanie zrzucić kolejnych kilogramów.

Skutki uboczne ekspresowej diety.

Naturalną reakcją przeciętnego człowieka, po zauważeniu, że nasza waga po tak drastycznej redukcji utrzymuje się bez zmian, jest myśl, aby zakończyć dietę, gdyż przyniosła ona już swoje efekty. Niestety w tym momencie zalety diety cud się kończą, zaczynają się natomiast efekty niechciane, których zazwyczaj nie da się uniknąć. Naturalną reakcją organizmu pozbawionego niezbędnej ilości białka i węglowodanów, po ich ponownym dostarczeniu, jest gromadzenie zapasów w razie kolejnego ich braku – większość substancji odżywczych organizm zamienia w tłuszcz, będący najefektywniejszym materiałem zapasowym. Zaczynamy tyć jeszcze szybciej, niż chudliśmy, wobec czego cały nasz wysiłek zazwyczaj idzie na marne. Dodatkowo nadmiar witamin często powoduje złe samopoczucie, brak sił witalnych, a niekiedy nawet wymioty i omdlenia – oczywiście symptomy te pojawiają się w zależności od intensywności przeprowadzonej diety.

Czy warto?

W ogólnym przypadku nie warto jest stosować diety cud, ze względu na nietrwałość jej efektów, a często również znacznego pogorszenia naszego stanu w stosunku do stanu pierwotnego. Oczywiście znane są fakty, w którym dieta ta przynosiła szybkie i trwałe efekty, jednak, aby je osiągnąć należy prowadzić cykl żywieniowy bardzo rozsądnie i ostrożnie.

Dodaj komentarz