Ciekawostki

Czas na ozdoby bożonarodzeniowe

O świątecznych przygotowaniach i szykowaniu ozdób bożonarodzeniowych myślimy zazwyczaj dopiero około połowy grudnia. Tymczasem już teraz trzeba przygotować wieńce adwentowe!

Historia wieńca adwentowego

Zwyczaj zapalania świec na wieńcach adwentowych nie jest tak bardzo rozpowszechniony. A szkoda, bo tradycja ta ma piękne korzenie, powstała z dobroci serca i miłości do dzieci. Pomysłodawcą wieńca adwentowego był ewangelicki pastor, prowadzący w Hamburgu szkołę-przytułek dla osieroconych maluchów. Chcąc ocieplić atmosferę adwentu i oczekiwania na narodziny Chrystusa, uczynić ten czas bardziej rodzinnym i bliskim serom jego podopiecznych, w świetlicy powiesił duże, drewniane koło. Poczynając od pierwszej niedzieli adwentu dzieci rozpoczęły rozpalanie świec – po jednej dziennie, tak aż w ostatni dzień adwentu zapalono ostatnią. Przy ich blasku codziennie się modlono.

Z czasem wieniec zaczęto przyozdabiać gałązkami iglaków, a liczbę świec zredukowano do czterech. Obecnie pierwszą świecę zapala się w pierwszą niedzielę adwentu, drugą od drugiej niedzieli i tak aż na końcu zapalimy wszystkie cztery świece. Zwyczaj, początkowo głównie ewangelicki, szybko przejęli katolicy. Dziś wieńce w czasie adwentu zdobią większość kościołów. Ich miniaturowe wersje ustawia się w domach, na stole lub przy oknie aby blask świec widać było też z ulicy.

Jak wykonać wieniec adwentowy i inne ozdoby?

Wieniec tworzy się na kole słomianym, wiklinowym lub drucianym, do którego mocuje się zielone gałązki świerkowe lub jodłowe, ostatnio coraz modniejsze stają się też pędy innych gatunków iglaków. Można też doczepić inne dodatki, tradycyjnie wykorzystywane na ozdoby bożonarodzeniowe, takie jak bombki, kokardy, szyszki czy orzechy. Głównym elementem wieńca są jednak wspomniane cztery świece.

Wieniec adwentowy, towarzysząc nam przez niemal cztery tygodnie, pomoże wejść w świąteczny nastrój i powita z nami inne ozdoby bożonarodzeniowe, które przyniesiemy do domu tuż przed Wigilią. Będą to stroiki, wieńce wieszane przy wejściu, kwiaty kwitnące w grudniu, takie jak gwiazda betlejemska czy cyklamen. Oczywiście w większości domów zapewne nie zabraknie też choinki. Jej strojenie to doskonały sposób aby świętami zainteresować dzieci. Niech nasze pociechy zaangażują się w świąteczne przygotowania i poczują nastrój Bożego Narodzenia razem z nami.

Dodaj komentarz